Geri
ARİNKOM TTO’dan Türkiye’de bir ilk! Teknoloji Olgunluk Seviyesi - TOS (Technology Readiness Level - TRL) dergisi yayında!

17.06.2016

ARİNKOM TTO’dan Türkiye’de bir ilk!  Teknoloji Olgunluk Seviyesi - TOS (Technology Readiness Level - TRL) dergisi yayında!

ARİNKOM TTO ekibi tarafından kaleme alınan, Teknoloji Olgunluk Seviyesi - TOS (Technology Readiness Level - TRL) hakkında tüm detayları bulabileceğiniz dergimize buradan  ulaşabilirsiniz.

Türkiye’de ilk defa kaleme alınan bu yayın ve TOS hakkında…

Teknoloji Olgunluk Seviyesi - TOS (Technology Readiness Level - TRL), günümüzde birbirinden farklı alanlarda karşımıza çıkmaktadır. Proje faaliyetlerinden girişimciliğe uzanan bu alanlar, mevcut teknolojinin seviyesinin belirlenmesini ve çalışmaların bu seviyelere yanıt verecek şekilde yürütülmesini gerektirmektedir. TRL konusu, Teknoloji Transfer Ofisleri (TTO) için de büyük önem arz etmektedir. TRL sayesinde TTO uzmanları, teknoloji özelinde aynı dili konuşabilmekte; araştırmacıların çalışmalarına yönlendirme yaparken ve/veya destek hizmetleri sunarken bir yol haritası çıkartma konusunda TRL’i temel alabilmektedir.

ARİNKOM TTO Yayınları kapsamında hazırlanan bu çalışma, “Teknoloji Olgunluk Seviyesi Kavram ve Tarihçe” konulu yazı ile açılış yapmaktadır. Burada Teknoloji Olgunluk Seviyelerinin ortaya çıkış süreci, zamanla gösterdiği değişim ve içeriği hakkında bilgi sunulmaktadır.

“Teknoloji Olgunluk Seviyesinin Farklı Kullanım Alanları ve Tanımlamaları” konulu yazı kapsamında Amerika Birleşik Devletleri’nde NASA’nın ardından TRL kullanımına geçen diğer kurumlar ve Avrupa Birliği kapsamında TRL kullanımına önem veren bazı kurumlara yer verilmiştir.

Her kurum, TRL uygulamalarını kendi gereksinimleri doğrultusunda yorumladığı için TRL kullanım alanları ve tanımlamaları farklılık gösterebilmektedir. “Teknoloji/Sistem Hazırlık Değerlendirme Araçları” konulu yazı ise bahsi geçen kurumsal gereksinimler sonucu TRL’yi tamamlayıcı nitelikte geliştirilen Üretim Hazırlık Seviyesi, Entegrasyon Hazırlık Seviyesi, Sistem Hazırlık Seviyesi konularına tkılmıştır. “Teknoloji Olgunluk Seviyeleri İçin Ölçüm Metrikleri” konulu yazıda,  teknolojilerde risk değerlendirmesi, karar süreçleri ve fonlama amaçlı değerlendirmelere esas teşkil edecek ölçümlerde olgunluk seviyesi tespiti için kritik sorular ve kanıtlarla ilgili bir çerçeve sunulmaya çalışılmıştır. 

“Teknoloji Olgunluk Seviyeleri ve TTO’lar İçin Önemi” konulu yazıda ise ARİNKOM TTO uzmanları gözünden bazı TTO hizmetlerinde TRL kullanımı konusuna değinilmektedir.

Özellikle girişimcilik ve fikri haklar konusunda TRL kullanımı farklı boyutlar içermekte ve dikkat edilmesi gereken birtakım hususlar gündeme gelmektedir.  “Girişimcilik ve Fikri Haklar Alanında Teknoloji Olgunluk Seviyeleri” konulu yazıda ARİNKOM TTO uzmanlarının deneyimlerini içeren uygulamaya yönelik pratik önermelere yer verilmektedir.

TTO’larda TRL kullanımı konusunun önemine dikkat çekmek için paylaştığımız ve TRL konusunda ulusal ve uluslararası kaynaklar yanında bazı ARİNKOM TTO deneyimlerini de içeren bu çalışmanın daha ileri çabalar için bir kaynak olmasını diliyoruz. Yararlı bulmanızı umut ediyoruz.

ARİNKOM TTO Yayınları TOS (TRL) Dergiyi okumak için lütfen TIKLAYINIZ.