Geri
“İNOSUİT-İnovasyon Odaklı Mentörlük Projesi”ne 5 mentor Anadolu Üniversitesi’nden!

09.09.2016

“İNOSUİT-İnovasyon Odaklı Mentörlük Projesi”ne 5 mentor Anadolu Üniversitesi’nden!

Türkiye İhracatçılar Meclisi (TİM) ve Sabancı Üniversitesi kuruluşu İnovent tarafından yürütülen “İNOSUİT-İnovasyon Odaklı Mentörlük Projesi”ne Anadolu Üniversitesi’nden 5 mentor seçildi. Katılan üniversiteler arasından en fazla temsilci ile projede yer alan Anadolu Üniversitesi, başvuruları ARİNKOM TTO aracılığıyla gerçekleştirdi. Anadolu Üniversitesi’nden İİBF Öğretim Üyesi Prof. Dr. Yılmaz Ürper,  İİBF Öğretim Üyesi Yrd. Doç. Dr. Ozan Ağlargöz, ARİNKOM TTO Yöneticisi M. Hakan Dağ, ARİNKOM TTO Teknoloji Transfer Grup Yöneticisi Orkun Başkan, ARİNKOM TTO Üniversite-Sektör İş Birlikleri Koordinatörü Gülçin Avul mentor olarak projede yer almaya hak kazandılar.

Firmaların sürdürülebilir katma değer yaratarak ihracatı artırması amacıyla yürütülen Proje kapsamında 6-7 Eylül 2016 tarihlerinde Türkiye İhracatçılar Meclisi’nde bir çalıştay düzenlendi. Anadolu Üniversitesi mentorlarının da katılım sağladığı çalıştaylar ile başlayan projede, ilk yıl 100 firmanın stratejik kaynaklara erişiminin kolaylaştırılması ve inovasyon yol haritalarının en güncel teknolojik trendlerle belirlenmesi sağlanacak. Çalıştaylara Bilim Sanayi ve Teknoloji Bakanlığı'nın 2015 yılı Girişimci ve Yenililikçi Üniversite Endeksi Sıralaması'ndaki ilk 50 üniversite arasından belirlenen 62 mentör davet edildi. Proje kapsamında 100 firmanın mentörlerle eşleştirilerek 11 ay boyunca inovasyon odaklı mentorluk desteği alması hedefleniyor. Projeye gelecek yıllarda katılacak firma sayısının artırılması planlanıyor.

2023 hedeflerine ulaşmak, yüksek katma değerli üretimle gerçekleşecek.

TİM Yönetim Kurulu Üyesi Ömer Burhanoğlu çalıştayların açılış konuşmasında, üniversite-sanayi iş birliğinin ve inovasyonun katma değerli ihracat açısından önemine değindi. Ömer Burhanoğlu, “Ülkemizin 2023 hedeflerine ulaşmak, yüksek katma değerli üretimle gerçekleşecek. Bu çalışma sonucunda firmalarımızın çok güzel başarı hikayeleri ortaya çıkaracağına inanıyorum,” dedi. TİM Genel Sekreteri Dr. H. Bader Arslan da firmaların yenilikçi ürün oluşturulmasına ve inovatif yapınının bütün firmalarda olması gerektiğine dikkat çekti. Çalıştayda yüksek katmadeğer, inovasyon, Ar-Ge, tasarım ve markalaşma üzerinde Türkiye'nin önde gelen akademisyenleri bilgi ve deneyimlerini de paylaştı.

Firmaların stratejik kaynaklara erişimi kolaylaşacak

Proje kapsamında kısa sürede İnovasyon Yönetimi sistematiği oluşturulacak ve mentörlerin hazırlayacağı ortak bir dil ile firmaların İnovasyon yetkinlik ve kapasiteleri geliştirilecek. TİM'in halihazırda gerçekleştirdiği 2023 Ulusal İnovasyon Stratejisi, İnovaLİG, Türkiye İnovasyon Haftası ve 2023 İhracat Stratejisi faaliyetlerine ek olarak bu proje, firmaların stratejik kaynaklara erişimine kolaylık sağlayacak, inovasyon yol haritalarının en güncel teknolojik trendlerle belirlenmesini sağlayacak. Toplam 11 ay sürecek projenin altıncı ayında en iyi örnekler ve tecrübeler paylaşılacak, süreç sonunda başarı hikayelerinin olduğu bir kapanış hazırlanacak.