Geri
Yrd. Doç. Dr. Haluk Yapıcıoğlu'ndan COST Projesi!

18.08.2017

Yrd. Doç. Dr. Haluk Yapıcıoğlu'ndan COST Projesi!


Endüstri Mühendisliği Bölümü Öğretim Üyesi Yrd. Doç. Dr. Haluk Yapıcıoğlu'nun yürütücülüğünü yaptığı “Doğrudan İlham Alan Yenilikçi Optimizasyon Yöntemlerinin Tek Atomik Katmanlı MoS2 ve Benzeri İki Boyutlu Geçiş Metal Kalkojenleri için Potansiyel Geliştirme Çalışmalarına Uygulanması ve Doğrulanması” adlı projesi ile COST proje aksiyonuna katılmaya hak kazandı. 

Projesi dolayısıyla ARİNKOM TTO Yönetici Yardımcısı Rabia Taş ve Tanıtım ve Etkinlikler Koordinatörü Sanem Moğulkoç, Anadolu Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Naci Gündoğan'ın teşekkür mektubunu kendisine ilettiler.  

Ziyaret sırasında Yapıcıoğlu, projesi hakkında açıklamalarda bulundu. 


“Bursiyer arayışı içerisindeyiz” 

Projenin gelişim ve oluşum süreci hakkında konuşan Yrd. Doç. Dr. Haluk Yapıcıoğlu konu hakkında şu ifadeleri kullandı: “Öncelikle ne yapmaya çalışıyoruz ondan bahsedelim. Teorik fizikte kristal yapılar ile ilgili önemli çalışmalar yürütülüyor. Bunlar ağırlıklı olarak tasarım çalışmaları. Biz de bundan 2 sene evvel Makine Mühendisliği Bölümü’nden Cem Sevik Hocam ile birlikte bu konuda bir çalışma yapmıştık. Aslında konu ile ilgili bir TÜBİTAK ulusal proje başvurusu vardı ancak onlar olmayınca Rabia Hanım’a böyle bir projenin varlığından bahsettik. COST aksiyonlarına katılmak için araştırmalar yaptık ve akabinde oradaki çağrılardan birinin bizim projemizin çalışma alanı ile ne kadar benzeştiğini gördük. Böylece bu projeyi COST projesi olarak değerlendirme kadarı aldık. Şimdi bu projemizde bize destek olabilecek bir bursiyer arayışı içerisindeyiz. Bu proje multi-disiplinel bir çalışma olduğu için bir kaç farklı yeteneği bünyesinde barındıran bir bursiyere ihtiyacımız var. Bir kere bir programlama dilini iyi derecede bilmesi ve bu alanda tecrübeli olmasını bekliyoruz. Hesaplamalı fizik alanında bilgili olmalı. Aynı zamanda bu hesaplamaları bilgisayar yazılımı içerisinde nasıl kodlayabileceğini bilen bir çalışmacıya ihtiyacımız olacak. Bu bursiyerimizin yüksek lisans, doktora hatta doktora sonrası bir araştırmacı olması da mümkün.”

“Genişlenme potansiyeline de sahip bir proje”

Projenin ticarileşme potansiyeli hakkında da ciddi bir kaynağa sahip olduğundan bahseden Yrd. Doç. Dr. Yapıcıoğlu şöyle konuştu: “Bizim bu proje kapsamında elde edeceğimiz iki boyutlu nano malzemeler otomotiv, güneş pilleri, askeri savunma sanayi ve mikro-elektronik uygulamalarında kullanılabiliyor. Baktığımız zaman günümüzde ileri teknoloji olarak kabul edilen her alanda çok ciddi uygulamaların bu çalışmanın kapsamını oluşturduğunu söyleyebiliriz. Ayrıca bu konuda yapılan araştırmalar arttıkça genişleme potansiyeline de sahip. Bu iki boyutlu malzemelerin kullanım alanlarından sadece bir tanesinin 2023 yılında ulaşacağı pazar payının 160 milyon dolar olacağı ön görülüyor. Bu ciddi bir rakam.”

İlgi gören bir konu: Kristal yapıların tasarımı

Yrd. Doç. Dr. Haluk Yapıcıoğlu kristal yapıların hem teorik olarak tasarlanması ve üretimlerini gerçekleştirilmesinin son zamanlarda araştırmacılar arasında ilgi gören bir alan olduğunun altını çizdi. Ardından bu proje ile birlikte ilk hedeflerinin istenilen özelliklere sahip kristal yapıların teorik tasarımını gerçekleştirmek olduğunu ifade eden Yrd. Doç. Dr. Yapıcıoğlu sözlerini şöyle sürdürdü: “Tasarımların tamamlanmasının ardından oluşturulan tasarımların üretilmesini sağlayacağız. Bu projenin tasarım kısmında ben ve Makine Mühendisliği Bölümü Öğretim Üyesi Doç. Dr. Cem Sevik yer alırken üretim kısmında da Elektrik Elektronik Mühendisliği Bölümü’nden Öğretim Üyeleri Doç. Dr. Feridun Ay ve Doç. Dr. Nihan Kosku Perkgöz devreye giriyor. Onlar da mevcut araştırma alt yapısı ile bizim üretim ve tasarım parametrelerini belirlediğimiz kristal yapıları kendi laboratuvar ortamlarında geliştirmeye çalışacak. Projenin keyifli yanlarından biri de aslında bu. İçimizde çeşitli bölümlerden hocalar var. Dolayısıyla böyle farklı disiplinlerden bir arada çalışabilecek bir ekip oluşturabildiğiniz zaman güzel işlere imza atabiliyorsunuz.”

“ARİNKOM TTO bu projenin görünmeyen kahramanı”

Projenin gelişmesi ve tamamlanması sürecinde ARİNKOM TTO’nun desteklerinden de bahseden Yrd. Doç. Dr. Haluk Yapıcıoğlu, “Bir kere bu projenin fikir olarak ortaya çıkması tamamen ARİNKOM TTO’nun ‘bununla ilgili bir çalışma yapılabilir mi?’ demesiyle başladı. O yüzden bu projenin buraya gelmesini ARİNKOM TTO’ya borçluyuz aslında. Proje öneri metninin yazımında, sürecin takibinde, sözleşmenin tamamlanmasında tüm desteği kendilerinden aldık. Dolayısıyla onlar da bu projenin aslında görünmeyen kahramanları.”