Geri
ARİNKOM TTO’dan “ITEA Project Outline (PO) Preparation Days” notları...

28.09.2017

ARİNKOM TTO’dan “ITEA Project Outline (PO) Preparation Days” notları...

EUREKA kümelerinden ITEA kapsamında proje geliştirmek ve ortaklıklar kurmak üzere 12-13 Eylül 2017 tarihleri arasında Berlin’de ITEA Project Outline (PO) Preparation Days etkinliği düzenlendi. 300’den fazla katılımcının yer aldığı ve 74 proje fikrinin sunulduğu etkinlikte Anadolu Üniversitesi adına ARİNKOM TTO Yönetici Yardımcısı Rabia Taş ile ARİNKOM TTO Üniversite- Sektör İş Birliği Koordinatörü ve aynı zamanda ANATEK A.Ş. Genel Müdürü Yeliz Erkoç katılım sağladılar. 

ITEA3 kümesi; Avrupa’nın yazılım yoğun servisler ve sistemler alanında (Software-intensive services and systems) rekabetçiliğini sürdürebilmesi için sanayi liderliğindeki rekabet öncesi Ar-Ge projelerinin desteklenmesini sağlamayı amaçlıyor. Bu etkinlikte ise projenin amacına yönelik olarak proje sunumları ve ortak arama faaliyetleri gerçekleştirildi. İlk gün poster ve sözlü sunumlar şeklinde tanıtılan proje önerileri için talepler alındı. İkinci gün ise potansiyel konsorsiyum ortakları bir araya gelerek projenin ana taslağı ve iş paketleri üzerine rol dağılımlarını tartışma imkanı buldu.

Etkinlik sonucunda oluşan konsorsiyumlar, iletişim bilgileri ve çalışma takvimi oluşturularak ayrıldı ve projelerin yazım sürecine ilk adım atılmış oldu. Bundan sonraki aşama projelerin taslaklarının oluşturularak başvuru sürecine hazır hale getirilmesi olacak.

ITEA projelerine ortak olabilmek için…

Türkiye’de ITEA projelerine ortak olabilmek için TÜBİTAK 1509 Programına başvuruda bulunulması gerekmektedir. ITEA programı hakkında bilgi almak için TÜBİTAK’la (ncpict@tubitak.gov.tr) iletişime geçilebilir. Aynı zamanda ARİNKOM TTO’dan da bilgi alınabilecektir.