Geri
Anadolu Üniversitesi yeni eğitim ve öğretim yılına Açılış Töreni'yle “merhaba” derken ARİNKOM TTO…

03.10.2017

Anadolu Üniversitesi yeni eğitim ve öğretim yılına Açılış Töreni'yle “merhaba” derken ARİNKOM TTO…

Anadolu Üniversitesi 2017-2018 Eğitim-Öğretim Yılı Açılış Töreni, 29 Eylül Cuma günü Atatürk Anıtı’na çelenk sunumuyla başladı. Anadolu Üniversitesi Atatürk Kültür ve Sanat Merkezi (AKM) Opera ve Bale Salonu’nda devam eden törende, Saygı Duruşu ve İstiklal Marşı’nın ardından Üniversitemizin tanıtım filmi izlendi ve Anadolu Üniversitesi Devlet Konservatuvarı Anadolu Makam Topluluğu tarafından Klasik Türk Müziği dinletisi gerçekleştirildi. 

Törene, Eskişehir Valisi Özdemir Çakacak, Ak Parti Eskişehir Milletvekilleri Prof. Dr. Nabi Avcı, Prof. Dr. Emine Nur Günay, Hava Kontrol Grup Komutanı Hv. Tuğg. İmdat Bahri Biber, Anadolu Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Naci Gündoğan, Eskişehir Osmangazi Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Hasan Gönen, Vali Yardımcıları Aslan Avşarbey, Ali Muhiddin Varol, Tepebaşı Kaymakamı Salih Keser, İl Jandarma Komutanı J. Kd. Alb. Uysal Ağaoğlu, İl Emniyet Müdürü Engin Dinç, Anadolu Üniversitesi Rektör Yardımcıları Prof. Dr. Adnan Özcan, Prof. Dr. Ali Savaş Koparal, Prof. Dr. Aydın Aybar, Prof. Dr. Zafer Asım Kaplancıklı, Ak Parti İl Başkanı M. Dündar Ünlü, MHP İl Başkanı Kadir Bıyık, Ak Parti Odunpazarı İlçe Başkanı Volkan Doğan, Ak Parti Tepebaşı İlçe Başkanı İ. Yılmaz Kaynarca, Anadolu Üniversitesi senato ve yönetim kurulu üyeleri, daire başkanları, öğretim elemanları ve öğrenciler katıldı.

Törenin açılışında konuşan Rektör Prof. Dr. Naci Gündoğan, Anadolu Üniversitesinin 4 yıldaki değişimini anlatırken sıklıkla ARİNKOM TTO’nun bu konudaki katkısı hakkında detaylara değindi.

Rektör Prof. Dr. Naci Gündoğan konuşmasında ARİNKOM TTO faaliyetleri hakkında şu sözleri dile getirdi:

Prof. Dr. Gündoğan’dan Anadolu Üniversitesinin 4 yıldaki değişimi

2017-2018 Eğitim-Öğretim Yılı Açılış Töreni kapsamında görüşlerini dile getiren Rektör Gündoğan, katılımcılara Anadolu Üniversitesinin özellikle son 4 yıllık süreçteki gelişimi ve değişimine dair kapsamlı bir şekilde bilgilendirmelerde bulundu. Üniversitelerin, araştırma-geliştirme, eğitim-öğretim ve doğrudan topluma hizmet faaliyetleri olmak üzere 3 temel görevinin olduğuna dikkat çeken Prof. Dr. Naci Gündoğan, öncelikle Anadolu Üniversitesinde yürütülen “Araştırma, Akademik Performans ve Yayın” faaliyetlerine değindi. 2014 yılında TÜBİTAK Teknoloji Transfer Ofisi hibe programından yararlanan 10 üniversite arasına girdiklerini ve bu kapsamda da ARİNKOM Teknoloji Transfer Ofisi kurduklarını dile getiren Gündoğan, “2017 yılında akademik teşvik alacak öğretim elemanı sayımız bir önceki yıla göre yüzde 41 oranında artarken, tam puan alan öğretim eleman sayımızda da bir önceki yıla göre yüzde 607’lik önemli bir artış sağlandı. Yine TÜBİTAK ile Bilim, Sanayi ve Teknoloji Bakanlığınca ilk 10 kurul içerisinde seçilerek “Teknoloji Hızlandırıcı Program Uygulayıcısı” olduk. TÜBİTAK kapsamında Bireysel Genç Girişim dalında Türkiye’de seçilen 17 kuruluştan birisi olduk. 2015 yılında öğretim elemanları için yeni bir proje türü olan “Anadolu Üniversitesi Bilimsel Araştırma Projesi (BAP) Yönergesi” çıkarıldı. 2016 yılında ise Türkiye’de ilk kez gerçekleştirilen Sektör Destekli BAP Sistemi kullanıldı. Üniversitemizde son yıllarda dikkat çeken bir başka gelişme ise yayın performanslarındaki yaşanan artışlar oldu. Üniversitenin kuruluşundan bu yana toplam yayın sayımız yaklaşık 5 bin iken 2015-2016 yıllarında yaptığımız yayınların toplamına baktığımızda ise bu sayının tüm yayınların yüzde 20’sini oluşturduğunu görüyoruz. 2014-2017 yılları arasında yaşanan bir başka artış ise Teknopark’ta görevlendirilen öğretim elemanları sayılarında oldu ve bu sayı 356’ya ulaştı. Kamu kurumlarıyla yaptığımız anlaşmaların başında Savunma Sanayi Müsteşarlığı ile yaptığımız Araştırmacı Yetiştirme Programı (SAYP) Protokolü geliyor. Bu kapsamda da şu ana kadar 6 proje geliştirildi. Yine Üniversitemize ait olan Borabey Göleti’nde Yunus Emre Gözlemevi’ni kurduk.”

Anadolu Üniversitesi’ndeki yenilikler… 

Anadolu Üniversitesi ARİNKOM TTO, TÜBİTAK ve Bilim, Sanayi ve Teknoloji Bakanlığı yetkilileri tarafından yapılan değerlendirme sonucunda Teknoloji Transferini Hızlandırma (TTH-Türkiye) Projesine seçilen ilk 10 TTO’dan biri olmaya hak kazandı. Dikkat çeken bir başka gelişme de son yıllardaki ulusal ve uluslararası patent sayılarında yaşanan artış oldu. 2013 yılında 1 olan ulusal ve uluslararası patent sayısı 2016 yılında 27’ye çıktı. Yine ISF 2017’de Anadolu Üniversitesine ait “Geliştirilmiş Ağırlık Düşürme Tipi Sismik Enerji Kaynağı Ekipmanı” başlıklı patent Türk Patent Enstitüsü tarafından altın madalyaya lâyık görüldü. BEBKA tarafından fonlanan ve Anadolu Üniversitesi ARİNKOM TTO tarafından yürütülen Teknoloji Odaklı Hızlandırıcı Programı (TechUP) bölgedeki startuplara yönelik olarak gerçekleştirilen ilk hızlandırıcı program oldu. Türkiye’deki 20 uygulayıcı kuruluştan biri olan Anadolu Üniversitesi ARİNKOM TTO’nun “1512 Teknogirişim Sermayesi Desteği Programı” kapsamında 2016 yılında yüzde 60 başarıyla Türkiye’nin en iyi ikinci uygulayıcı kuruluşu oldu. 2017’de ise bu oran yüzde 70’e çıkarıldı. Son yıllarda kurduğumuz laboratuvarlardan biri de İktisadi ve İdari Bilimler Fakültesi bünyesinde kurulan Finans Laboratuvarı oldu. Üniversite olarak önem verdiğimiz bir diğer konu da kurum dışı kaynaklara başvurmak oldu. Üniversitemizden her yıl 80 kadar akademisyen Ar-Ge projeleri için kurum dışı fon kaynaklarına başvuru yapıyor. Son 4 yılda diğer kurumlar tarafından fonlanan 97 proje yürütüldü ve ilk defa güzel sanatlar ve müzik alanlarında TÜBİTAK projeleri verildi. Anadolu Üniversitesi 1958-2014 yılları arasında toplam 53 Avrupa Birliği Projesinde hem ortak hem de yürütücü olarak yer aldı. Son 4 yılda ise bu sayı 22 olarak gerçekleşti.