Geri
LES 100 Eğitimi Tamamlandı!

17.10.2017

LES 100 Eğitimi Tamamlandı!

ARİNKOM TTO tarafından organize edilen “LES 100 Eğitimi” 17 Ekim Salı günü Kongre Merkezi Salon Anadolu'da gerçekleştirildi. Eğitime, Teknoloji ve Lisans Yöneticileri Derneği (LES) Yönetim Kurulu Üyesi Murat İdal ve DCP Partners Kurucu Ortağı Ömer Hızıroğlu eğitmen olarak katıldı.

Eğitim “Fikri Hakların Temelleri”, “Fikri Hakların Ticarileştirilmesi Ve Lisanslamanın Temelleri”, “Fikri Mülkiyet Ve Yönetme Riskleri” konuları çerçevesinde  Ömer Hızıroğlu ve Murat İdal sunumları ile gerçekleşti. 

Teknoloji ve Lisans Yöneticileri Derneği (LES) Yönetim Kurulu Üyesi Murat İdal konuşmasında entelektüel varlıklar ve patentlerin değerini belirleyen niteliklerden bahsetti. İdal patent alım süreci hakkında ise şunları söyledi: "Patentler ülkesel veya bölgesel olarak verilir. Ayrıca dünya patenti de alınabilir. Aynı zamanda ticari sırlar ve bilgiler de entelektüel bir varlıktır ve ticarileştirilebilir. Ancak tüm bu işlemler için öncelikle ulusal veya uluslararası büroya başvuru yapılır, akabinde benzer marka ve fikirlerin araştırılması gerçekleştirilir. Sonrasında hizmet veya ürün sınıflandırılması ile bu sınıflandırılmalara 3. kişiler tarafından itirazlar edilip edilemeyeceğinin değerlendirilmesi oluşturulur. Tüm bu işlemlerin ardından marka tescillenebilir." Murat İdal, patent sahibi olduktan sonra fikrin ve markanın gelişim süreçlerinde de ivmenin koruması gerektiğinin altını çizdi. İdal ayrıca markanın gelişim süreçleri korunmazsa normal şartlarda 20 yıllık patent kullanım hakkının, bu zamandan daha önce patent sahibinin elinden gidebileceğini ifade etti.  

Ömer Hızıroğlu ve Murat İdal sunumlarının ardından lisans anlaşması müzakereleri gerçekleştirildi. Eğitim, katılımcılara sertifikalarının teslim edilmesinin ardından sona erdi.