Geri
GİRİŞİMCİLİK BULUŞMASI – II Şirket Açılışları ile Gerçekleştirildi!

14.11.2017

GİRİŞİMCİLİK BULUŞMASI – II Şirket Açılışları ile Gerçekleştirildi!

Global Girişimcilik Haftası Kapsamında ARİNKOM TTO tarafından düzenlenen Girişimcilik Buluşması – II etkinliği Anaç Ön Kuluçka Merkezi’nde 13 Kasım Pazartesi günü gerçekleştirildi. TÜBİTAK-BİGG Programı uygulayıcı kuruluşlarından biri olan Anadolu Üniversitesi ARİNKOM TTO’nun “1512 Teknogirişim Sermayesi Desteği Programı” kapsamında bu dönem destek almaya hak kazanan girişimcilerin temsili şirket açılışları gerçekleştirildi. Program kapsamında Abdurrahman Yiğit’in ‘Renk Okuma Tabanlı Görüntü İşleme Mobil Terminali’, Gamze Kara Mağden’in ‘Doğal Doku Kaynaklı Biyomalzemelerden Yara Örtüsü’, Uğur Gürel’in ‘Paralel Makine Çizelgeleme Bilgi Sistemi’, Yavuz Çağrı Özarslan’ın ‘Yüksek Basınçlı Vitrifiye Seramik Döküm Tezgâhlar için Pnömatik Manüpilatör’, Reşat Coşkun’un ‘3D Bazaar’, Sezin Cirdi Şaan’ın ‘Yapay Zeka Destekli Online Eğitim Platformu’ ve Ömer Özer’in ‘Sanal Gerçeklik & Gerçek Tedavi’ projeleri bu dönem BİGG desteği almaya hak kazanan isimler oldu. Düzenlenen açılışa Anadolu Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Naci Gündoğan, rektör yardımcıları ve şirketlerin kurucuları katıldı.

"Bence en büyük vatanseverlik bu!"

Açılışta konuşan Rektör Gündoğan, üniversitelerin sadece eğitim veren kurumlar olmadığına dikkat çekti. Son yıllarda uygulama boyutunda da ciddi adımlar atıldığını dile getiren Anadolu Üniversitesi Rektörü Naci Gündoğan, “Girişimcilik ruhu aşıladığımız gençlerimizin, üniversite mezunlarımızın kendi kimlikleri ve fikirleriyle yeni işler kurmaları sadece onlara istihdam sağlamıyor. Bunun yanında üniversiteyi bitiren ya da bitirmeyen birçok insana da yeni iş kapısı sağlıyor. Dolayısıyla burada bu aktivitelerin neticesinde ortaya çıkan firmalar İnşallah bundan sonra ve önümüzdeki dönemlerde çok daha gencimizin istihdam kaynağı oluşturacak. Bu tür faaliyetlerin çok önemli olduğunu düşünüyorum. Üniversitemiz ARİNKOM aracılığıyla ANAÇ’ta buraya ciddi bir ilgi var. Hem de sonuçlarını da takip ediyoruz. Sadece eğitim anlamında değil uygulama anlamında da çok ciddi atılımlar gerçekleştireceğiz. TÜBİTAK’a ve emeği geçen herkese teşekkür ediyorum. Bunun yanında şirket kurma becerisi gösteren arkadaşlarımızı da tebrik ediyorum. Gerçekten Türkiye’de en büyük vatanseverlik bu bence. Yeni işler oluşturmak, insanlara yeni istihdam kaynakları sağlamak ve onların ekmeklerini kazanmalarını sağlamak. Bundan daha büyük vatanseverlik ben göremiyorum.İnşallah bu tür girişimler öğrencilerimize de bir ilham kaynağı olur” dedi.

"Şehre yeni projeler kazandırmanın heyecanını yaşıyoruz"

ARİNKOM TTO Yöneticisi Mehmet Hakan Dağ ise, “Geleneksel hale getirdiğimiz etkinliğe katıldığınız için teşekkürler. ARİNKOM olarak 1 Ocak 2014 tarihinde TÜBİTAK tarafından 10 yıl süresince desteklenmeye hak kazanmıştık. 2014 yılından bugüne geçen süre zarfında dış kaynaklı 163 proje üniversitemize kazandırıldı. Kümülatif proje hacmimiz ise yaklaşık 24 milyon TL olarak gerçekleşmiştir. Üniversiteye ve şehre yeni büyük bir proje daha kazandırmanın heyecanını yaşıyoruz. Yine bu dönemde toplam 86 ulusal ve uluslararası patent başvurusu yapılmış, 14’ü ulusal 2’si uluslararası patentimiz ve 9 tasarımımız da tescil edilmiştir. Girişimcilik alanında ise bugüne kadar 25 şirket ARİNKOM TTO desteğiyle kurulmuştur. Bu konularda emeği geçen tüm herkese teşekkür ediyorum. Yeni girişimcilerin de şirketlerinin uzun soluklu olmasını diliyorum” ifadelerini kullandı.

Girişimciler ekonomik büyümenin ve kalkınmanın önemli oyuncularıdır…

BİGG – ANAÇ Teknogirişim Programı Proje Yürütücüsü Yrd. Doç. Dr. B. Tuğberk Tosunoğlu, “ekonomik büyümenin ve kalkınmanın önemli oyuncuları” şeklinde tanımladığı girişimcilerin işletmelerinin faaliyete geçişlerini kutlamak üzere bir araya geldiklerini belirterek konuşmasında şu sözlere yer verdi: “Orta gelir tuzağından kurtulmanın, katma değeri yüksek ürünler üretmekten geçtiği de kabul edilen bir gerçek. Burada teknogirişimciler büyük önem kazanıyor. Biz de Anadolu Üniversitesi olarak TUBİTAK teknogirişim sermayesi desteği BİGG uygulayıcı kuruluşlarından biriyiz. Türkiye’de 20 üniversite bu kapsamda TUBİTAK uygulayıcı kuruluşu olarak çalışıyor. Bu kapsamda birinci aşama olarak seçim, eğitim ve mentorlük ile TUBİTAK panellerine hazırlık faaliyetleri gerçekleştiriliyor. İlk programda yüzde 60 başarıyla önde gelen uygulayıcı kuruluşlardan birisi olduk. Şimdi açılışlarını kutlayacağımız girişimcilerimizin sürecinde 60 başvuru aldık, 27’si programa kabul edildi ve 10’u TUBİTAK panellerine gönderildi. Sonuçta da 7si bu desteği almaya hak kazandı. Şu anda bir sonraki dönemde göndermiş olduğumuz girişimcilerimizin panelleri gerçekleştiriliyor. Bu kapsamda da 110 başvuru aldık. 42’si programa kabul edildi ve 12’si de şu an TUBİTAK panellerine gönderildi. Onlardan da yüksek bir başarı oranıyla destek almalarını bekliyoruz. Şirketini kuran girişimcilerimizden elimizi çekmediğimizi ve sonrasında sürdürülebilirliğin sağlanması amacıyla destek vermeye devam ettiğimizi söylemeliyim."

Konuşmaların ardından Anadolu Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Naci Gündoğan tarafından yeni kurulan şirketlerin temsilcilerine şirket tabelaları verildi.

Girişimcilik Hikayeleri Paneli…

Programın ikinci bölümünde ise Yrd. Doç. Dr. Tuğberk Tosunoğlu’nun moderatörlüğünde girişimcilik hikayelerinin paylaşıldığı bir panel gerçekleştirildi. Panele kendi hikayelerini anlatmak üzere Diffusion Capital Partners’dem (DCP) Altan Küçükçınar, Infodif A.Ş’den Kerem Çalışkan, Mobge Game Studios’dan Özgür Taşkın katıldı. Etkinlik soru – cevap bölümünün ardından sona erdi.