Geri
Litvanya Türkiye İşbirliği Günü Düzenlendi!

06.12.2017

Litvanya Türkiye İşbirliği Günü Düzenlendi!

Litvanya’nın Türkiye Büyük Elçiliği, Hisbim Ana Sponsorluğu ve Anadolu Üniversitesi ev sahipliğinde LiTurCo Day 2017 (Litvanya-Türkiye İş Birliği Günü) 4-5 Aralık 2017 tarihlerinde Eskişehir’de gerçekleşti. Anadolu Üniversitesi, Osmangazi Üniversitesi’nin yanı sıra İstanbul, Ankara, Bursa, Kütahya, Bilecik ve Isparta’dan Üniversiteler; araştırma kurumları, sanayiciler ve belediyelerin de katılımı ile yaklaşık 25 proje fikrinin sunulacağı etkinlikte ikili iş birlikleri, ekonomik ilişkilerin kurulması amaçlandı.  

Etkinliğin ilk gününde Litvanya’dan gelen akademisyen diplomat ve sektör temsilcilerinden oluşan bir ekip Anadolu Üniversitesi, Osmangazi Üniversitesi ve Sanayi Odası’na bir dizi ziyarette bulundular. Ardından Litvanya Fahri Konsolosluğu açılışını gerçekleştirdiler. 

Etkinliğin ikinci günü Anadolu Üniversitesi Türk Dünyası Bilim, Kültür ve Sanat Merkezi’nde Litvanya Fahri Konsolosu Zafer Türker’in açılış konuşmaları ile başladı. Anadolu Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Naci Gündoğan, Litvanya Türkiye Büyükelçisi Audrius Brūzga konuşmaları ile devam etti. Ardından Litvanya Fotoğraf Sergisi’nin açılışı gerçekleştirildi. 

Sonrasında 80 Milyar Avroluk dev bütçesiyle dünyanın en büyük araştırma ve inovasyon fonu olan HORİZON 2020 (ufuk2020) çağrısına yönelik projeler sunuldu. ICT, ulaştırma, sağlık, malzeme ve imalat teknolojileri, çevre, tarım gıda ve denizcilik, uzay, vb. alanlarına yönelik projelerin posterleri de etkinlik alanında sergilendi. 

Anadolu Üniversitesi ARİNKOM TTO’nun da iş birliği çalışmalarına yoğun destek verdiği etkinlikte proje konularında birebir görüşmeler gerçekleştirildi. Birebir görüşmelerin ardından etkinlik sona erdi.