Geri
Horizon 2020 Toplum ve Toplum İçin Bilim Alanı Bilgi Günü TÜBİTAK Uzmanının Katılımıyla Tamamlandı!

08.01.2018

Horizon 2020 Toplum ve Toplum İçin Bilim Alanı Bilgi Günü TÜBİTAK Uzmanının Katılımıyla Tamamlandı!

ARİNKOM TTO ev sahipliğinde düzenlenen Horizon 2020 Toplum ve Toplum İçin Bilim Alanı Bilgi Günü 8 Ocak Pazartesi günü Kongre Merkezi Kırmızı Salon'da gerçekleştirildi. Toplantıda Avrupa Birliği Çerçeve Programlar Müdürlüğü’nün Toplum ve Toplum için Bilim Alanı’nın Ulusal İrtibat Noktası uzmanı Sonay Aydın etkinliğin sabah oturumunda genel bir sunum yaptı.  

Aydın sunumunda “Ufuk 2020 Programı Genel Özellikleri ve Toplum ile ve Toplum İçin Bilim Alanı Çağrıları”ndan söz etti. Öğleden sonra gerçekleştirilen birebir görüşmelerde ise araştırmacılara proje fikri üzerinden yönlendirmelerde bulundu.

Türkiye 21'inci sırada yerini aldı

Yaşadığımız bilgi ekonomisi çağında teknoloji verilen önemin artmasıyla Avrupa’nın da bu pazarda yer almak istediğine dikkat çeken Sonay Aydın, bu programların tek sebebinin Avrupa’nın dünyadaki liderliğini korumak istemesi olduğunu belirtti. Sonay Aydın ‘’Avrupa ülkeleri Amerika, Çin, Japonya gibi ülkelerin yükselişinin yanında kendisini de küresel alanda bilim ve teknolojide rekabet edilebilir olarak konumlandırmak istiyor.’’ dedi.

Aydın sunumu sırasında Türkiye bu projeler içerisindeki en büyük bütçesini toplumsal sorunlar ve bu sorunların çözümüne ayırdığını söyledi. İkinci sırada ise bilimsel mükemmelliyet gelirken, üçüncü sırada ise endüstriyel yeterliliğin yerini aldığını sözlerine ekleyen Sonay Aydın bununla birlikte Türkiye’nin Çerçeve Programları aracılığıyla 1012 projeye ismini yazdırmasına rağmen dünya çapındaki desteklenen ülkelerde 21'inci sırada yer aldığını da belirtti. Sonay Aydın araştırması için başvuracak üyelere de şu tavsiyelerde bulundu: “Araştırmalarda popüler olarak yaklaşılan ve desteklenen konular Gender ve Açık Bilim üzerine olmuştur. Araştırmacıların unutmaması gereken ise projeyi gerçekleştirme esnasında hem katılımcıların hem de deneklerin arasından kadın-erkek eşitliğini sağlamaktır. Avrupa’da kadın-erkek eşitliğinin her alanda yasal olarak sağlanmaya çalışıldığı bu günlerde özellikle kadın araştırmacıların desteklendiğini söyleyebilirim.”