Geri
Tasarım Odaklı Düşünce - Design Thinking Eğitimi tamamlandı!

07.03.2018

Tasarım Odaklı Düşünce - Design Thinking Eğitimi tamamlandı!

BEBKA destekleriyle ARİNKOM TTO tarafından düzenlenen Design Thinking “tasarım Odaklı Düşünme Eğitimi” 5-6 Mart 2018 tarihlerinde ANAÇ Ön Kuluçka Merkezi’nde gerçekleştirildi. Netrevart Bilişim Ar-Ge Danışmanlık firmasından Can Güvenir’in eğitmen olarak yer aldığı organizasyona TR41 bölgesinden (Bursa, Bilecik, Eskişehir ) firma temsilcilerinin yanı sıra akademisyenler, teknopark firmaları, girişimci adayları, TTO ve kuluçka merkezi çalışanları katılım sağladı.  

İnovatif bir bakış açısı geliştirilmesi ve bu bakış açısı ile ürün ve hizmetlerin geliştirildiği iş süreçlerinin iyileştirilmesi; planlanan ürün ve hizmetler konusunda yaratıcı yaklaşımların arttırılması; yenilikçi ürünler ortaya koyarak rekabet edebilirliği ve sürdürülebilirliği sağlamayı mümkün kılan sistematiğinin geliştirilmesi; fikri mülkiyet doğurabilecek proje üretilmesi yaklaşımının benimsenmesi süreçlerini içeren Design Thinking yöntemi hakkında detaylı bilgilerin verildiği ve workshopun gerçekleştirildiği eğitimde açılış konuşmasını ARİNKOM TTO yönetici yardımcısı Rabia Taş gerçekleştirdi.

Taş konuşmasında, “ARİNKOM olarak teknik destek eğitimlerimizde 4’üncü yılımız. Her yıl diplomatik eğitimler vererek hem akademisyenleri ve firmaları öğrencilerle buluşturup geniş bir network yaratmak istiyoruz hem de bu eğitimler sayesinde teknoloji ve inovasyona dair Eskişehir bölgesinde büyük bir güç olmayı hedefliyoruz. Bu seneki Desing Thinking-Tasarım Odaklı Düşünce eğitiminin biraz girişimcilik biraz yenilikçi ürün yaratma odaklı bir içerik olmasını istedik ve projemizi bu şekilde kurguladık.” dedi.

Design Thinking-Tasarım Odaklı Düşünce eğitimi hakkında bilgi veren Can Güvenir, “Tasarım odaklı düşünce eğitimi genel olarak problem tanıma ve o probleme farklı yönlerden yaklaşıp, prototipleme ve test etme üzerine geçen bir süreçtir. İş geliştirme, mevcut sistemin düzeltilmesi alanlarında bu yöntem kullanılır. Bu, dünyada popüler olan bir sistem. Çünkü firmaların ayakta kalmalarında önemli rol oynuyor. Yavaş yavaş Türkiye’de de bu sistem kullanılmaya başlandı ve kullanımı daha da yaygınlaşacak. Burada gerçekleştirdiğimiz eğitim de girişimcilik üzerine yapılacak.” şeklinde konuştu.

Eğitim grupların projeleri sunması ve ardından gerçekleştirilen değerlendirmelerin ardından sona erdi.