Geri
Türkiye ve ABD arası proje destekleri anlatıldı!

14.03.2018

Türkiye ve ABD arası proje destekleri anlatıldı!

ARİNKOM TTO, 14-15 Mart tarihlerinde Eskişehir’de düzenlenen “Yükseköğretimde Psikolojik Danışma ve Rehberlik Hizmetleri Çalıştayı”na katılım sağlayarak “Türkiye ve ABD Arası Proje Destekleri” konulu bir sunum gerçekleştirdi. Sunum, ARİNKOM TTO Yönetici Yardımcısı Rabia Taş tarafından katılımcılara aktarıldı.

Taş, sunumunda ARİNKOM TTO faaliyetleri konusunda bilgiler verdi. Proje destekleri, üniversite-sektör iş birlikleri, fikri haklar ve girişimcilik alanlarında verdikleri hizmetlerden söz eden Taş, özellikle proje destekleri konusunda “Projenizi nasıl geliştirirsiniz? Proje ortağına ihtiyacınızın olması noktasında, diğer araştırmacılarla sizleri bir araya getirecek mekanizmaları sunuyoruz”, cümlelerini dile getirdi.

Etkinlikte Taş tarafından, TÜBİTAK tarafından ikili iş birlikleri konusunda TÜBİTAK’ın UİDB PBS sayfasından “Çağrılı Başvuru Programları”, “Dönemsel Başvuru Programları” ve “Sürekli Başvuruya Açık Programlar” hakkında bilgi edinebilecekleri; ARBİS kaydı yaptırmaları gerektiği bilgisi iletildi. ABD ile yapılacak iş birliği çalışmalarının ise “2501 - ABD Ulusal Bilim Vakfı (NSF) ile İkili İşbirliği Programı” çağrılarını takip ederek gerçekleştirilebileceği, NSF’nin çağrıyı açtıktan sonra ilgili ABD kurumunun hizmet alımını yaptığı kuruluş olarak projelerde yer alınabileceği belirtildi. 2223-B - Yurt İçi Bilimsel Etkinlik Düzenleme Desteği hakkında da bilgilendirmeler yapıldı. Ardından teknoloji ve Ar-Ge içeren iş fikirleri ile TÜBİTAK BİGG uygulayıcı kuruluşlarına başvuruların gerçekleştirilmesi durumunda iş birlikleri noktasında teknoloji transfer ofisleri ile kuluçka merkezilerinin verdikleri hizmetlerden söz edildi.

Etkinliğin ARİNKOM TTO’ya ayrılan bölümü Rabia Taş tarafından soruların yanıtlanmasının ardından sona erdi.