Geri
ARİNKOM TTO'da Teknoloji Lisansları ve Fikri Mülkiyet Odaklı Ortak Girişimler

07.04.2018

ARİNKOM TTO'da Teknoloji Lisansları ve Fikri Mülkiyet Odaklı Ortak Girişimler
Teknoloji Lisansları ve Fikri Mülkiyet Odaklı Ortak Girişimler, Savunma Sanayi ve Güvenlik Hukuku Uzmanı Av. Şafak Herdem'in eğitmenliğinde 6 Nisan 2018, Cuma günü saat 10.30'da ANAÇ Ön Kuluçka Merkezi’nde gerçekleşti.

Herdem, Teknoloji Lisansları ve Fikri Mülkiyet Odaklı Ortak Girişimler eğitiminde "Teknoloji Lisans Sözleşmeleri" üzerinden giderek özelde yazılım sözleşmeleri örnekleriyle konuya açıklık getirdi. Herdem, katılımcılara hayatlarının her yerinde bilgisayarlarında, evlerinde, kişisel kullanımlarında yaptıkları işle ilgili mutlaka teknolojinin olduğunu ve ürettikleri her türlü kritik bilginin de lisanslama aşamasında sürecin bir parçası olduğunu belirtti.

Lisans verilmesi, lisanslama üzerindeki kısıtlamalar, müşterinin data sahipliği, sertifikasyon ve denetim hakları, taahhütler ve ihracat izinlerinin de aralarında olduğu çok sayıda konu başlığının ele alındığı etkinlikte güncel gelişmelere de dikkat çekildi. Avrupa ile çalışacak girişimcilerin özellikle Avrupa Birliği Veri Koruma Yönergesi (General Data  Protection Regulation - GDPR) konusunu göz ardı etmemesi gerektiğinin altı çizildi. Ayrıca lisans sözleşmerinde taahütlerin, sertifikasyonların ve vergilerin de özenle ele alınması gereken konular arasında olduğu ifade edildi.

Girişimcilerin, girişimci adaylarının, akademisyenlerin ve TTO çalışanlarının katıldığı etkinlik üç saati aşkın interaktif bir görüşme halinde gerçekleşti.