Geri
Yazılım Patent Araştırma Eğitimi Gerçekleştirildi!

19.04.2018

Yazılım Patent Araştırma Eğitimi Gerçekleştirildi!

Yazılım alanında patent bilincinin oluşturulması ve bu alanda patent sayılarının arttırılması amacıyla Türk Patent ve Marka Kurumu’ndan uzman katılımı ile 18 Nisan 2018 tarihinde öğretim elemanları, girişimciler ve ARİNKOM TTO personelinin katılım gösterdiği eğitim, ANAÇ Ön Kuluçka Merkezi’nde gerçekleşti.  

Sabah ve öğleden sonra iki oturum olarak gerçekleşen eğitimin sabah oturumunda; yazılımların patentlenmesi için teknik bir soruna çözüm buluyor olması gibi önemli noktaların anlatılmasının yanı sıra, proje fikri olan katılımcıların belirttikleri anahtar kelimelerle patent ön araştırmalarının yapılması, patent veri tabanlarında araştırma yapılırken dikkat edilmesi gereken hususlar interaktif olarak katılımcılarla paylaşıldı.

Öğleden sonra ise bire bir patent randevu sistemi şeklinde gerçekleşti. Proje fikirleri veya buluşları olan öğretim elemanları ve girişimciler, Türk Patent ve Marka Kurumu Uzmanının desteğiyle proje konularının patentlenebilirliği üzerine görüştü. Patent veya faydalı model olarak başvuru yapılması muhtemel olan konular için, patent araştırması yapılırken özellikle araştırmanın yapılacağı patent sınıfları ve detayları hakkında uzman görüşü alınarak bilgilendirme yapıldı.