Geri
H2020 Programı Tanıtım Toplantısı gerçekleşti...

16.09.2015

H2020 Programı Tanıtım Toplantısı gerçekleşti...

Avrupa Birliği (AB) yeni dönem Araştırma ve Yenilik Çerçeve Programı Horizon 2020 (H2020), Anadolu Üniversitesi Ar-Ge ve İnovasyon Koordinasyon Merkezi Teknoloji Transfer Ofisi (ARİNKOM TTO) tarafından Açıköğretim Fakültesi Toplantı Salonu’nda 14 Eylül Pazartesi günü gerçekleştirilen bilgilendirme toplantısıyla tanıtıldı. Anadolu Üniversitesi ARİNKOM TTO Sistem Yöneticisi ve ARİNKOM TTO H2020 Koordinatörü Rabia Taş ve ARİNKOM TTO Üniversite Sektör İş Birliği Koordinatörü Yeliz Erkoç'un eğitmen olarak katıldığı toplantının ana konusunu hibe destekleriyle ilgili bilgilendirme ve yeni dönemdeki değişiklikler oluşturdu.

2014-2020 yılları arasında AB’nin yürütme organı olan Avrupa Komisyonunca (EC) yürütülecek olan program ülkemizde Türkiye Bilimsel ve Teknolojik Araştırma Merkezi (TÜBİTAK) koordinatörlüğünde yürütülüyor.

“Bilimsel Mükemmeliyet”, “Endüstriyel Liderlik ve Rekabetçilik”, “Toplumsal Sorunlara Çözümler” olmak üzere üç temel bileşenin yanı sıra “Mükemmeliyetin Yayılımı ve Katılımın Genişletilmesi” AB Ortak Araştırma Merkezi (JRC) direktörlüğünde yürütülen “Enstitüler ve Ortak Araştırma Merkezleri” ile “Toplum ve Toplum için Bilim” olmak üzere toplam altı bölümden oluşan programa, AB üye devletlerinin yanı sıra Asosiye ülkeleri (Türkiye, Makedonya, İsrail, İsviçre, İzlanda, Lihtenştayn, Norveç, Sırbistan, Arnavutluk, Karadağ, Bosna- Hersek, Faroe Adaları, Moldova)  ile uluslararası iş birliği ülkeleri (ICPC) (Afrika, Karayipler, Asya, Pasifik, Doğu Avrupa ve Orta Asya, Latin Amerika, Akdeniz Ortaklık Ülkeleri) ve Üçüncü Dünya Ülkeleri, gerek proje koordinatörü gerekse proje ortağı olarak katılabilecek.

Toplam bütçe 71 milyar Euro

Horizon 2020 Çerçeve Programı’nda, bir önceki dönem programı 7’nci Çerçeve Programı’ndan farklı olarak fon dağılımında standartlar uygulanacak. Bir proje içindeki çeşitli aktivite alanlarına göre veya kuruluş tiplerine göre değişen fonlama oranları Horizon 2020’de bulunmuyor. Programa ayrılan toplam bütçe 7 yıl için 71 milyar Euro olarak açıklanırken, toplam bütçeden en fazla payı 27,36 milyar Euro ile “Toplumsal Sorunlara Çözümler” başlıklı proje bileşeni aldı.

Kobiler, Üniversiteler ve sektör temsilcilerinin girişimleri doğrultusunda uluslararası hibe programlarıyla ilgili başvuracak aday projeler, http://www.h2020.org.tr/ adresinden çağrılarla ilgili bilgi alabildikleri gibi, AB Avrupa Komisyonu Resmi İnternet Sitesi http://ec.europa.eu/ adresinden de program çağrı takibi yapabilecekler.