Geri
''Katip Çelebi-Newton Fonu Bilgilendirme Toplantısı''

14.12.2015

''Katip Çelebi-Newton Fonu Bilgilendirme Toplantısı''

Türkiye ve Birleşik Krallık hükümetleri ortaklığında yürütülen “Katip Çelebi-Newton Fonu”nun tanıtıldığı bilgilendirme toplantısı, 9 Aralık Çarşamba günü Anadolu Üniversitesi Kongre Merkezi Salon Anadolu’da gerçekleştirildi. ARİNKOM TTO tarafından düzenlenen toplantı kapsamında bilim, araştırma ve teknoloji alanlarında Türkiye ile İngiltere arasında geliştirilecek iş birlikleri ele alındı. Toplantıya İngiltere Büyükelçiliği’nden Katip Çelebi-Newton Fon Yöneticisi İlter Haliloğlu ve Brisith Council Katip Çelebi-Newton Fonu Koordinatörü İrem Aktaşlı konuşmacı olarak katıldı.

İlter Haliloğlu konuşmasının başlangıcında Newton Fonu ile neler yapıldığını ve Türkiye’de ne gibi fırsatlar olduğunu anlatacağını belirterek, “Bu sene İngiltere-Türkiye ilişkileri açısından önemli bir yıl çünkü biz 2015’i ‘Türkiye-İngiltere Bilim ve İnovasyon Yılı’ ilan ettik.” dedi.

Newton-Katip Çelebi Fonu hakkında bilgi veren Haliloğlu, “Newton Fonu Programı geçtiğimiz yılın başında başlatıldı. Ciddi bir bütçeye sahip olan bu program, İngiltere’nin dünyada yükselen 15 tane ekonomiyle bilim, teknoloji, inovasyon iş birliklerini geliştirmek için oluşturuldu. Türkiye de bu 15 ekonomi ülkesinden biri. Buradaki amaç uzun vadede daha sürdürülebilir bilimsel iş birlikleri kurmak.” şeklinde konuştu. Haliloğlu ayrıca fonu harcayabilmek için gereken kriterleri şöyle açıkladı: “Yapılan her araştırmanın, her önerinin mutlaka Türkiye’nin ekonomik ve sosyal gelişimine katkısını net bir şekilde ortaya koyması lazım. Fonu verebilmek için o katkıyı görebilmemiz gerekiyor. Sadece bilimsel mükemmeliyet bu anlamda bizim için çok yeterli değil.”

Haliloğlu, Eskişehir’de de desteklenen bir tane program olduğunu belirterek, “Eskişehir bizim önemsediğimiz illerimizden bir tanesi çünkü burada çok daha fazla potansiyel olduğunu düşünüyoruz. İlerleyen dönemlerde de bu sayının artacağını umuyoruz.” şeklinde konuştu.

İlter Haliloğlu’nun ardından British Council Katip Çelebi-Newton Fon Koordinatörü İrem Aktaşlı katılımcılara British Council’de bu fon altında yapılan çalışmalar hakkında bilgi verdi. Aktaşlı, “Bu fon ‘Araştırmacı Bağlantıları’ başlığı altında kariyerinin başındaki araştırmacıları hedefliyor. Dolayısıyla araştırmacının doktorasını bitirmesinin üzerinden 5-15 yıl geçmiş olması bekleniyor. Bu fonun altında da program ikiye ayrılıyor. Bunlar araştırma ziyaretleri desteği ya da çalıştay desteği. Akademik ziyaret desteği kariyerinin başındaki araştırmacıların, araştırmalarının 6 aya kadar olan kısmını İngiltere’de bir kurumda yürütebilmeleri için verilen bir destek.” sözleriyle katılımcıları bilgilendirdi. Aktaşlı ayrıca Türkiye’den bu fon kapsamında İngiltere’ye giden kişilerden çok olumlu geri bildirim aldıklarını da sözlerine ilave etti.

Son olarak İlter Haliloğlu TÜBİTAK iş birliğiyle oluşturdukları “Innovate UK” kuruluşunda ortak sanayi Ar-Ge iş birliklerini destekleyen bir çağrı açtıklarını; buradaki çalışmalarda enerji, şehir ve akıllı şehirleşme üzerine odaklandıklarını belirtti. Ana yürütücünün özel sektör olması gerekliliğine vurgu yapan Haliloğlu, bu fona sanayi kuruluşlarının başvuru yapabileceğini ekleyerek sunumunu sonlandırdı.