Geri
Proje Vakti ARİNKOM TTO'da gerçekleşti...

23.01.2016

Proje Vakti ARİNKOM TTO'da gerçekleşti...

Anadolu Üniversitesi Ar-Ge İnovasyon ve Koordinasyon Merkezi Teknoloji Transfer Ofisi (ARİNKOM TTO), Türkiye Bilimsel ve Teknolojik Araştırma Kurumu (TÜBİTAK)’nun katkılarıyla “Proje Vakti” etkinliğini düzenledi. ARİNKOM Toplantı Odası’nda gerçekleşen etkinliğe, Türkiye Bilimsel ve Teknolojik Araştırma Kurumu Teknoloji ve Yenilik Destek Programları Başkanlığı Makine İmalat Teknolojileri Grubu (TÜBİTAK TEYDEB MAKİTEG) Bilimsel Programlar Başuzmanı Ümran Elmas ile TEYDEB’e başvuru yapmak isteyen firmalar katıldı.

3 aşamalı toplantılar dizisinin 3 ayağı olan etkinlik, üniversite-sektör ortak projeleri için yapılan birebir görüşmeler şeklinde gerçekleşti.

Toplantılar dizisinin birinci aşaması “Endüstriyel Araştırma ve Teknoloji Geliştirmede Üniversite-Sektör İşbirliği ve TÜBİTAK Destekleri Toplantısı”ismiyle, Eskişehir Sanayi Odası (ESO) işbirliğiyle ve pek çok firmanın katılımıyla gerçekleşti. Bu dizinin ikinci ayağı olan “Proje Yazmaya Çeyrek Kala” etkinliğine, ilk toplantıya katılım gösteren ve arasından proje yazma düşüncesi olan firmalar ile Teknopark’ta yer alan şirketler katıldı. Son aşama olan “Proje Vakti” etkinliğine ise projelerini TÜBİTAK destekleriyle hayata geçirmek isteyen firmalar katılım gösterdi.

Yapılan görüşmelerde firmalar projelerini, projeyi neden yazmaya başladıklarını ve çalışma alanlarını Ümran Elmas’a anlattı. Bir sonraki adımda ise firmalar, TEYDEB’ e yapacakları başvuruda projenin amacı, yenilikçi yönleri, iş paketi ve diğer detaylar hakkında açıklamalar yaptı. Toplantının ilerleyen kısımlarında TÜBİTAK Uzmanı Ümran Elmas, sunulan her bir proje bazında süreç iyileştirme, Ar-Ge projesi nitelikleri, TÜBİTAK Projesi kapsamında nelerin destekleneceği, proje sunum zamanları, sözleşmelerin ve çalışma tarihlerinin uyumluluğunda dikkat edilmesi gereken noktalar, proje giderleri, proje öneri dosyası, proje yazım bütçesi ve hakem heyetinin dikkat ettiği noktalar konularında bilgilendirmeler yaparak tavsiyelerde bulundu.

Etkinlik bitiminde toplantı ile ilgili görüşlerini bildiren firma temsilcileri, toplantı sonrasında projeleri hakkında daha net ve somut fikirlere ulaştıklarını belirttiler.