Geri
Bölge Mucitler Sergisi ARİNKOM TTO katkılarıyla düzenlendi!

16.03.2016

Bölge Mucitler Sergisi ARİNKOM TTO katkılarıyla düzenlendi!

Bozüyük Girişimciliği Destekleme Derneği’nin yerel bir girişim olarak başlattığı ve bu yıl 3.'sü düzenlenen “Bölge Mucitler Sergisi”ne Anadolu Üniversitesi ev sahipliği yaptı. Öğrenci Merkezi Salon 2009 ve fuaye alanında 15 Mart Salı günü, Bölge Mucitler Komitesi (Bozüyük Girişimciliği Destekleme Derneği, Bilecik İl Milli Eğitim Müdürlüğü, TOBB Bilecik Genç Girişimciler Kurulu, TOBB Bilecik Kadın Girişimciler Kurulu, TOBB Kütahya Genç Girişimciler Kurulu, TOBB Kütahya Kadın Girişimciler Kurulu, TOBB Eskişehir Genç Girişimciler Kurulu, TOBB Eskişehir Kadın Girişimciler Kurulu) ve ARİNKOM TTO  tarafından düzenlenen sergide, özel şirketlerin, kuruluşların, lise ve üniversite öğrencilerinin buluşları tanıtıldı.

Serginin açılışına katılan Eskişehir Valisi Güngör Azim Tuna, Bilecik Valisi Ahmet Hamdi Nayir, Anadolu Üniversitesi Rektör yardımcıları Prof. Dr. Ali Savaş Koparal ve Prof. Dr. Aydın Aybar, Eskişehir Sanayi Odası Yönetim Kurulu Başkanı Savaş M. Özaydemir ve Bilecik Milli Eğitim Müdürlüğü Şube Müdürü Serap Ovalı yemek sektöründen inşaat sektörüne, marangozluk alanından matematik alanına yapılan farklı buluşları inceledi. Sergide Uluslararası İnsansız Araç Sistemleri Derneği’nin (AUVSI) 17-21 Haziran tarihleri arasında ABD’de 13.'sünü düzenlediği “İnsansız Hava Sistemleri” (SUAS) yarışmasında 6.'lık derecesi elde eden Anadolu Üniversitesi Devrim Ekibi’nin (AU Team Devrim) insansız hava aracı da sergilendi.

“Öncelikle gençlerin gelecek kaygısını yok etmeliyiz”

Sergide emeği geçenlere teşekkür ederek sözlerine başlayan Eskişehir Valisi Güngör Azim Tuna, “Sürekli söylüyoruz, çocuklarımız gerçekten çok başarılılar ve biz onlardan yeteri kadar yararlanmasını beceremiyoruz. TÜBİTAK bu konuda çalışmalar yapıyor aynı kapsamda birçok yarışmalar ve sergiler düzenleniyor, çok güzel çalışmalar ortaya çıkıyor. Ancak daha sonra baktığımızda bunları yapan çocuklarımız daha farklı, bu konulardan ilgisiz bir alana yöneliyorlar.” diyerek gençlerin ilgilendikleri alanlarda desteklenmeleri gerektiğinin vurgusunu yaptı. Gençlerin gelecek kaygısı yüzünden uğraştıkları alandan saptığını söyleyen Vali Tuna, “Öncelikle gelecek korkusundan kurtarmamız lazım; çocuklarımızı gelecek kaygısından kurtarıp başarılı oldukları alanlarda yeni projelere, buluşlara adım atmaları için önlerini açmamız gerekiyor.” dedi. Bozüyük Girişimciliği Destekleme Derneği’ne bilim ve teknolojiye katkılarından dolayı teşekkür eden Vali Tuna sözlerine şunları ekledi:"Eskişehir’in bölge illeri arasında seçkin bir yeri var. Umarım bilimde, sanayide ve teknolojide de daha iyi yerlere gider. Sadece Eskişehir değil tüm ülkemize ve Türk Dünyamıza bu konuda alt yapı ulaştıran ve hizmet veren bir şehir olma konusunda gayret göstereceğiz diye ümit ediyorum."

"Bilim ve teknoloji adına atılan her adım önemlidir"

“Her şeyden önce birlikte iş yapma kültürünün güzel bir örneğini görüyoruz. Anadolu Üniversitesinin ev sahipliğiyle ve 3 güzel ilimizin iş birliği halinde bir projeyi gerçekleştirmesi bile önemli bir başarıdır.” sözleriyle konuşmasına başlayan Bilecik Valisi Ahmet Hamdi Nayir, ülkelerin itibarını, gücünü gösteren hususların başında sahip oldukları bilim ve teknoloji seviyesinin rol oynadığını ve bu hususlarda atılacak en ufak adımın bile önemli olduğunu vurguladı. Sergide bilim ve teknoloji adına yapılan çalışmaları görmekten mutluluk duyduğunu belirten Vali Nayir, “Temenni ediyorum ki bu çalışmalar katlanarak devam eder. Hem iş birliği kültürümüzün hem de ülkemizin itibarını arttıracak olan bilim ve teknoloji çalışmalarının daha fazlalaşmasıyla hak ettiğimiz yere daha kısa sürede ulaşabilmeyi diliyorum.” sözleriyle konuşmasını sonlandırdı.

Anadolu Üniversitesi Rektörü Naci Gündoğan’a vekâleten konuşma yapan Rektör Yardımcısı Prof. Dr. Ali Savaş Koparal, Rektör Naci Gündoğan’ın selamlarını ve tebriklerini ileterek konuşmasına başladı. Üniversitelerin temel hizmetlerinden birisi bilim üretmek ve bilimin akademik çıktılarından birisinin de buluşlar olduğunu belirten Prof. Dr. Koparal, “Umarım yapılmış olan çalışmalar, sergilenmiş olan buluşlar öncelikle bölgemize sonra güzel yurdumuza ve tüm insanlığa faydalı olur. Bu çalışmaları hep destekleyeceğimizi bildirir ve emeği geçen herkese çok teşekkür ederiz.” ifadelerini kullandı. 

“İnsanlar bir şeyler üretmek için acılarını keşfetmelidir”

Eskişehir Sanayi Odası Yönetim Kurulu Başkanı Savaş Özaydemir, bu tür sergilerin önemli bir noktasının buluşu yapanın tanıtılması olduğunu ancak diğer bir önemli noktanın ise meraklı gözlerin buluştan ilham alarak, üzerinde ufak tefek değişiklikler yaparak yeni buluşların peşinde koşmaları olduğunu ifade etti. “Ben şuna inanıyorum; buluşu yapmak için bir insanın önce bir konudaki acıyı tatması gerekir. Yani bir şeyi kaldıramıyorsa kaldıracı, bir şeyi götüremiyorsa tekerleği icat eder.” diyen Özaydemir, insanların bir şey üretmek için acılarını, ihtiyaçlarını keşfetmesi gerektiğini dile getirdi. Çok çalışkan insanların çok fazla şey ürettiğine inanmadığını söyleyen Özaydemir, “Onlar arge yapabilirler ancak bir işin zorluğuna karşı insanın o işin kolayını bulması, ona çözüm bulması önemlidir. Buradaki herkes ben de bir şeyler yapabilirim diye kafa yorabilir.” dedi. Çoğu icadın rafta kaldığını ifade eden Özaydemir, bu tür sergiler sayesinde buluşların müşteri ve ortak bulabileceğini ve böylece daha fazla değer kazanacaklarını belirtti.

Bozüyük Girişimciliği Destekleme Derneği Başkanı Celali Yılmaz, etkinliğin Bozüyük’teki yerel mucitleri ortaya çıkarmak ve sayılarını arttırmak amacıyla ortaya çıktığını ancak şu an bölgede yayılmasından dolayı memnun olduğunu ifade etti. Etkinliğin gelişmesine katkı sağlayan Bilecik Milli Eğitim Müdürü İsmail Altınkaymak, Bilecik Valisi Ahmet Hamdi Nayir ve diğer paydaşlar Kütahya, Eskişehir ve Bilecik; buralarda bulunan sanayi odaları, genç ve kadın girişim kurullarına teşekkür eden Yılmaz, “Buradaki amacımız patentli ürün sayısını yükseltmek, mucit sayısını arttırmak, öğrencilerde icat yapma hevesini arttırma ve girişimciliği özendirme amaçlı bir çalışmadır.” dedi.