Geri
ARİNKOM TTO iş birliği ile genç girişimciler, gelecek için başarılı girişimcileri seçiyor!

14.04.2016

ARİNKOM TTO iş birliği ile genç girişimciler, gelecek için başarılı girişimcileri seçiyor!

TARİNKOM TTO iş birliği ile genç girişimciler, gelecek için başarılı girişimcileri seçiyor!

Türkiye Odalar ve Borsalar Birliği’nin (TOBB) kurduğu, Eskişehir'deki faaliyetlerini Eskişehir Sanayi Odası (ESO) koordinatörlüğünde sürdüren TOBB Eskişehir Genç Girişimciler Kurulu girişimci gençleri seçiyor. Bu yıl “Gelecek için Girişimci, Girişimci için Gelecek” anlayışıyla düzenlenecek olan ödül töreni 3’üncü kez gerçekleştirilecek. 
Ödül töreniyle ilgili olarak ESO'da düzenlenen toplantıda konuşan ESO Başkanı Savaş Özaydemir, etkinlik hakkında bilgi verdi.
ESO olarak her platformda yeniliği ve yeniliğin gelişimini savunduklarını belirten Özaydemir, “Ufuklar açmak ve genç girişimcilerimizi desteklemek önceliğimiz olmuştur. İnovasyonu da yeni fikirleri de gençlerimiz gerçekleştirecek. Onların yanındayız,” dedi. 
EsGGK’nın ESO’nun desteği ile 2 yılda bir düzenlediği, şimdiye kadar 2012 ve 2014 yıllarında yapılan girişimcilik ödül töreninin bu yıl 28 Nisan 2016 tarihinde yapılacağını kaydeden Özaydemir, başvuruların ise EsGGK internet sitesinden olacağını ve 4 kategori bulunduğunu açıkladı. 
Ödüller 4 alanda olacak
Kısa adı GİG olan Gelecek için Girişimci 2016 ödüllerinin Eskişehir’deki girişimcilik ekosisteminin ortaya çıkardığı bir proje olduğunun üstünde duran EsGGK Başkanı Egemen Temizsoy, “Projenin paydaşları TOBB Eskişehir Genç Girişimciler Kurulu, TOBB Eskişehir Kadın Girişimciler Kurulu, Anadolu Üniversitesi Teknoloji Transfer Ofisi ARİNKOM TTO, Eskişehir Osmangazi Üniversitesi Teknoloji Transfer Ofisi ETTOM,” dedi. 
GİG 2016 Girişimcilik Yarışması’nın 4 kategoriden oluştuğundan bahseden Temizsoy, bu kategorilerin neler olduğu hakkında şu bilgileri verdi;
“İlk kategori Özgün fikirler güçlü yarınlar adını taşıyor. Burada ham fikri olan ya da şirketleşmiş, yatırıma ihtiyaç duyan girişimci ödülü olacak. Cesaretten değere ödülü kendi işini kurmuş girişimcilere verilecek. Değer katan girişimci ödülü ise bir şirketi devralmış, ileriye taşımış girişimci ödülü kısmını olacak. En son ödül ise kadın girişimci ödülüyle kendi işini kuran veya bir işi devralan kadın girişimci ödülüdür. Girişimciler bu kategorilerden kendilerine uygun olana başvuracak.”
Başvuruların Eskişehir’deki Oda başkanları, üniversite temsilcileri ve yatırımcı temsilcilerinden oluşan jüri tarafından seçilip ödüllerin sahiplerini bulacağını anlatan Temizsoy, temennilerinin Eskişehir girişimcilik ekosisteminin bir ürünü olan GİG’in bölge ve ulusalda bir organizasyona dönüşmesi olduğunun altını çizdi. 
Seçilerek veya atanarak görevlere gelen kendilerinin görevleri bittikten sonra da GİG organizasyonlarını görmenin en büyük istekleri olduğundan bahseden Temizsoy, “girişimciliğin ülkemiz için ne denli önemli olduğunun farkındayız bunun içinde GİG markasını şehrimiz girişimciliğine armağan ediyoruz. Umarız ki bundan sonra olacak her GİG bir öncekinin çıtasını yükseltir ve GİG’den Eskişehir ve dünya ya yakışır markalar çıkar,” diye konuştu. 
Toplantıda konuşan Anadolu Üniversitesi Teknoloji Transfer Ofisi ARİNKOM Yöneticisi M. Hakan Dağ ise toplantıda girişimciliği ve genç girişimcilerin desteklenmesi gerektiğine dikkat çekti.
‪#‎Gig2016‬