Geri
PTS 2015 Projeleri Sertifika Töreni Gerçekleştirildi!

21.04.2016

PTS 2015 Projeleri Sertifika Töreni Gerçekleştirildi!

Anadolu Üniversitesi ARİNKOM Teknoloji Transfer Ofisi tarafından “Proje Tabanlı Staj (PTS) Programı 2015 Projeleri Sertifika Töreni” 20 Nisan 2016 Çarşamba günü saat 15.30’da Anadolu Üniversitesi Yunusemre Kampüsü Öğrenci Merkezi Salon 2009’da gerçekleştirildi.

Bu yıl dördüncüsü gerçekleştirilen ve gelenekselleşen “Proje Tabanlı Staj (PTS) Sertifika Töreni”nde üniversite ile sektörün işbirliği yaparak gerçekleştirdiği projeler sergilenerek projelerde yer alan öğrenciler, akademik danışman ve endüstriyel danışmanlara ödülleri verildi.

Törene, Anadolu Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Naci Gündoğan, Eskişehir Ticaret Odası Başkanı Metin Güler, Eskişehir Sanayi Odası Yönetim Kurulu Başkan Yardımcısı Sinan Musubeyli ve sektör temsilcileri, öğretim üyeleri ve öğrenciler katıldı.

Törende Anadolu Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Naci Gündoğan, Eskişehir Ticaret Odası Başkanı Metin Güler, Eskişehir Sanayi Odası Yönetim Kurulu Başkan Yardımcısı Sinan Musubeyli ve ARİNKOM TTO Teknoloji Transfer Grup Yöneticisi Orkun Başkan, açılış konuşmalarını gerçekleştirerek Proje Tabanlı Staj Programı ve öneminden söz ettiler.

Ardından Arçelik İnsan Kaynakları Direktörü Ali Orhan “Stajın Önemi”, NG Kütahya Seramik Porselen Yönetim Sistemleri Müdürü Berrin Gökçek “Endüstriyel Danışman Gözüyle PTS”, Doç. Dr. Feridun Ay “Akademik Danışman Gözüyle PTS” ve Anadolu Üniversitesi Mühendislik Fakültesi Malzeme Mühendisliği Bölümü Öğrencisi Yasemin Coşkun “Öğrenci Gözüyle PTS” Konulu sunumlarını gerçekleştirdi.

Konuşmaların ardından sertifika törenine geçildi. Tören sonrasında Rektör Gündoğan ve katılımcılar proje sergisini gezdiler ve projeler hakkında bilgi aldılar.  

Proje Tabanlı Staj Hakkında…

Sektörün ve üniversitenin önemli isimlerinin aynı çatı altında buluştuğu ve üniversite-sektör işbirliği çalışmalarının somut çıktılarının tanıtıldığı (PTS) Sertifika Töreni, Türkiye için örneği az rastlanan etkinlik ve uygulamalardan biri olarak göze çarpıyor. Proje tabanlı Staj Programı, firmaların proje fikirlerini üniversite ile birlikte hayata geçirmeleri ve örnek projeler hakkında fikir sahibi olmaları yönünde önem taşıyor.

2015’te 20 firma, 66 proje, 80 öğrenci…

Türkiye’de ilk kez geliştirilen Proje Tabanlı Staj (PTS) Programı tamamen Anadolu Üniversitesi’ne özgü bir yapı olarak 2012 yılında başladı ve PTS uygulamasıyla bu güne kadar 155 öğrenci programdan faydalanarak staj yapma olanağı sağladı. Eskişehir ve çevresinde bulunan firmaların giderek daha fazla ilgi gösterdiği uygulamanın ilk yılı olan 2012’de programa 2 firma, 7 proje ve 7 öğrenci katıldı. 2013 yılında programa katılan firma sayısı 9’a, proje sayısı 27’ye ve öğrenci sayısı 33’e ulaştı. 2014 yılında 17 firma, 32 proje ve 35 öğrenci ile programa katılım sayısı giderek artış gösterdi. Programa geçtiğimiz 2015 yılı içerisinde 20 firma, 66 proje, 80 öğrenci ile ivme yükselmeye devam etti.