Teknoloji Projelerimiz Projelerimiz
Geri
İnşaat Mühendisliği Bölümü’nden COST kapsamında “Harmosnow” Projesi…

14.03.2016

İnşaat Mühendisliği Bölümü’nden COST kapsamında “Harmosnow” Projesi…

Bilim ve Teknolojide Avrupa İşbirliği (COST -  European Cooperation in Science and Technology) Programı  kapsamında “Dağlık Fırat ve Seyhan Havzalarına Eps ve Uydu Görüntüleri ile Operasyonel Hidrolojik Tahmin Sisteminin Geliştirilmesi Harmosnow” projesi TÜBİTAK tarafından kabul edildi. Projenin Türkiye Yönetim Kurulu Üyesi olan Anadolu Üniversitesi Mühendislik Fakültesi İnşaat Mühendisliği Bölümü Öğretim Üyesi Doç. Dr. Aynur Şensoy Şorman öncülüğünde proje kapsamında “Harmosnow Çalıştayı” düzenlendi. 1-3 Mart tarihleri arasında Erzurum Palandöken Kayak Merkezi’nde gerçekleştirilen çalıştayda 28 ülkeden sayılı meteoroloji, iklim ve kar uzmanının bir araya geldi.

“Proje bilimsel ve ekonomik açıdan fayda sağlıyor”

Doç. Dr. Aynur Şensoy Şorman proje kapsamında üç çalışma grubuyla beraber kar mikro ölçekli ölçümler, ölçümlerde metot karşılaştırması, standardizasyon ve tahmin modelleri ile iklim değişim senaryoları üzerine çalışmalar yaptıklarını ifade etti. Doç. Dr. Şorman, konuşmasının devamında amaçlarının, kar erimesinin etkili olduğu dağlık alanlar için operasyonel akım tahmin sisteminin geliştirilmesi olduğunu ifade ederek Türkiye’nin hidropolitik konumu nedeniyle, su ve enerji kaynaklarının kontrolünün artan önemi göz önüne alındığında, bu alandaki ulusal ve uluslararası araştırma geliştirme çalışmaları ve uygulamalarının, Türkiye’ye bilimsel ve ekonomik açıdan fayda sağlayarak katma değer yarattığını aktardı.

Doç. Dr. Şorman, bölgenin coğrafi yapısının uygunluğu nedeniyle proje yeri olarak Erzurum’u önerdiğini söyleyerek teklifinin kabul edilmesinin, Türkiye’nin alanla ilgili çalışmalarında mevcut alt yapısının dünyaya tanıtılmasında önemli bir etki yarattığını belirtti.

 

Konuşmasının sonunda akademisyenlerin projelere dâhil olabilmeleri için uluslararası ağlarla iletişim ve network faaliyetlerinin yürütülmesi konusunun gerekliliğinin altını çizdi.  Ayrıca projelerin kabulü ve takibi sırasında ARİNKOM TTO’nun önemli katkılarının olduğunu belirterek sözlerini sonlandırdı.