Teknoloji Projelerimiz Projelerimiz
Geri
Doç. Dr. Eftade Gaga TÜBİTAK 2219 Desteği Kazandı!

30.03.2016

 Doç. Dr. Eftade Gaga TÜBİTAK 2219 Desteği Kazandı!

Anadolu Üniversitesi Mühendislik Fakültesi Çevre Mühendisliği Bölümü Öğretim Üyesi Doç. Dr. Eftade Gaga tarafından yürütülen “Kalıcı Organik Kirleticilerin Örneklenmesine Yönelik Geliştirme Çalışmaları” konulu araştırma önerisi, TÜBİTAK 2219 Yurt Dışı Doktora sonrası Araştırma Burs Programı’na kabul edildi.

Doktorasını bitiren araştırmacıların çalışmalarına belirli bir süre (maksimum 1 yıl) yurt dışında yürütebilmeleri için destek sağlayan TÜBİTAK 2219 programı ve kendi hazırlamış olduğu proje önerisi hakkında konuşan Doç. Dr. Eftade Gaga, burs programına başvuru yapabilmek için bir araştırma önerisi hazırlanması gerektiğini belirtti. Doç. Dr. Gaga,  “TÜBİTAK’a araştıracağınız konunun çok iyi anlatılması gerekiyor. ‘Araştırma sorunuz nedir?’, ‘Bu araştırmayı gerçekleştirmek için neden bu üniversiteyi ya da kurumu seçtiniz?’, ‘Araştırma sonuçlarının ülkemize katkısı ne olacak?’ gibi soruların cevaplanması gerekiyor.” şeklinde konuştu.

Burs programına başvuran kişinin akademik kariyerinin yanı sıra araştırma için gidilecek yerin de bilimsel alanda yeterli olmasının önemli olduğuna değinen Gaga, daha önce çalışmalarını takip ettiği ve bu alanda prestijli kurumlardan biri olan Kanada’nın Toronto şehrinde yer alan “Environment Canada” adlı bilimsel ağırlıklı çalışan devlet kurumunu seçtiğini ve burada Dr. Tom Harner ile çalışacağını söyledi.

Çevre Mühendisliği Bölümündeki, Hava Kirliliği Araştırma Gruplarında, hava kirliliği ve insan sağlığına etkilerinin incelenmesi yönünde çalışmalar gerçekleştirdiklerini dile getiren Doç. Dr. Eftade Gaga projenin amacından şöyle bahsetti: “Araştırmalar, kalıcı organik kirleticilere ilişkin Stockholm Sözleşmesi doğrultusunda yasaklanan ve sınırlanan kirleticiler listesine yeni bazı kimyasalların eklendiğini ve eklenebileceğini göstermektedir. Biz de bu araştırma kapsamında modern, teknolojik yaşamda hayatımıza giren yeni bileşikleri araştıracağız. Bu bileşiklerin havadaki miktarlarının belirlenmesine yönelik örnekleme ve analiz yöntemlerinin geliştirmesiyle ilgili araştırmalar gerçekleştireceğiz.”

“Genç araştırmacılar TÜBİTAK fonlarından yararlanmalı”

Yıllardır hava kirliliği ve hava kirliliğinin sağlığa etkileri hakkında çalışmalar gerçekleştirdiklerini ifade eden Doç. Dr. Gaga, gerçekleştirecekleri bu projeyle çalışmalarına farklı bir boyut katmayı planladıkalrını kaydetti. Genç araştırmacıların TÜBİTAK fonlarından yararlanması gerektiğinin de altını çizen Doç. Dr. Eftade Gaga, son olarak Anadolu Üniversitesi Bilimsel Araştırma Fonuna araştırmalarına sağladıkları destekten dolayı ARİNKOM TTO’ya teşekkür etti.