Teknoloji Projelerimiz Projelerimiz
Geri
Prof. Dr. Nuray Özaslan Newton Mobility Grant Scheme 2016 ödülünü almaya hak kazandı

02.11.2016

Prof. Dr. Nuray Özaslan Newton Mobility Grant Scheme 2016 ödülünü almaya hak kazandı

Anadolu Üniversitesi Mimarlık ve Tasarım Fakültesi Dekan Vekili ve Mimarlık Bölümü Başkanı Prof. Dr. Nuray Özaslan’ın “Uluslararası Kültürel Miras Yönetimi Online Lisansüstü Programı Geliştirme Projesi”, British Academy tarafından Newton Mobility Grant Scheme 2016 ödülünü almaya hak kazandı.


Prof. Dr. Nuray Özaslan projenin başlangıcıyla ilgili: “Anadolu Üniversitesi Mimarlık Anabilim Dalı olarak Mimari Koruma Yüksek Lisans Programı dahilinde daha geniş kitlelere ulaşabilmek ve özgün bir program geliştirebilmek adına Oxford Brookes Üniversitesi’nde program yürütücüsü olan Prof. Dr. Aylin Orbaşlı ile iletişime geçtik ve sonrasında da projeyi oluşturup British Academy’e ödül için başvurduk” dedi.


Türkiye’de bulunan kültürel zenginliklerin özgünlüğünü bozmadan geleceğe aktarılması gerektiğini vurgulayan Prof. Dr. Nuray Özaslan birkaç örnek dışında yakın zamanda yapılan restorasyon çalışmalarının uluslararası standartlara uygun olmadığını belirtti. Özaslan şöyle devam etti: “Bu alanda bir yandan karar vericiler açısından farkındalık ve duyarlılıkların geliştirilmesi gerekirken bir yandan da akademik ve uygulama alanında bu konuda çalışmalar yapanların uluslararası, çağdaş, sorumlu ve yaratıcı yaklaşımlar geliştirebilmelerine yardımcı olmak gerekiyor.


Projenin amacını Anadolu Üniversitesi Mimarlık Anabilim Dalı yüksek lisans programlarından bir olan ‘Mimari Koruma’ programının müfredatını, İngiltere’nin kültürel miras yönetimi konusundaki akademik ve uygulama deneyimlerinden yararlanarak, hem yapısal hem de içerik anlamında iyileştirmeyi ve geliştirme olarak açıklayan Özaslan projenin “araştırma, öğretme ve uygulamayı bütünleştirmek, öğrenme deneyimini zenginleştirir” ilkesine dayandığını ifade etti.


Proje başvurusunda destek olan Anadolu Üniversitesi Rektörlüğü ve Proje Birimine teşekkürlerini sunan Prof. Dr. Özaslan, araştırma sürecinde oluşacak bilgi birikiminin, Anadolu Üniversitesi Açıköğretim Sistemi bağlantıları ile uluslararası öğrenci kitlesine ulaşacak eğitim-öğretim yayınlarına dönüştürüleceğini belirtti.