Teknoloji Projelerimiz Projelerimiz
Geri
Problem Çözme ve Sistematik İnovasyon Yöntemi: TRIZ Eğitimi

21.11.2016

Problem Çözme ve Sistematik İnovasyon Yöntemi: TRIZ Eğitimi

Bursa Eskişehir Bilecik Kalkınma Ajansı (BEBKA) Teknik Destek Programı kapsamında desteklenen ve Anadolu Üniversitesi ARİNKOM TTO yürütücülüğünde Grup Ofis'in katkılarıyla düzenlenen "Problem Çözme ve Sistematik İnovasyon Yöntemi: TRIZ" eğitimi 16-17-18 Kasım 2016 tarihlerinde Anadolu Üniversitesi Kongre Merkezi Salon Anadolu’da gerçekleştirildi.

Bursa-Eskişehir-Bilecik Kalkınma Ajansı (BEBKA) Teknik Destek Programı kapsamında fonlanan eğitim; ARİNKOM TTO uzmanlarınca kaleme alınıp Temmuz-Ağustos başvuru döneminde “Ar-Ge ve yenilikçilik” ve “Endüstriyel tasarım, faydalı model, patent ve markalaşma ile ilgili eğitimler” öncelik alanlarını kapsayacak şekilde önerilmiş ve desteklenmeye hak kazanmıştır.

Ar-Ge ve yenilikçilik alanlarında çalışan akademisyenler, Ar-Ge merkezi çalışanları, TTO profesyonelleri ve özel sektör temsilcilerine yönelik olarak düzenlenen eğitim, Prof. Dr. Ruhi Kaykayoğlu eğitmenliğinde ve Grup Ofis katkılarıyla gerçekleştirildi. Eğitime Anadolu ve Osmangazi Üniversitesi’nden akademisyenlerin yanı sıra  Pamukkale Teknokent Yönetici A.Ş., Uludağ Üniversitesi Teknoloji Transfer Ofisi, Hacettepe Teknoloji Transfer Merkezi, Özyeğin Teknoloji Transfer Ofisi, ARİNKOM TTO, DYO Boya Fabrikaları Ar-Ge Direktörlüğü, Figes A.Ş., Kaleseramik Ar-Ge Merkezi, Kaleseramik Çanakkale Kalebodur Seramik San. A.Ş., ETİ Gıda A.Ş. Ar-Ge Merkezi, İncir Ar-Ge San. Tic. Ltd. Şti., TT Design Studio, Ak Plastik ve Metal ve Magnetti Marelli Mako’dan uzman ve yöneticiler katılım gösterdiler. Proje Yürütücüsü Rabia Taş, “Bu yıl BEBKA Teknik Destek Programı ile üniversite-sektör iş birliği kapsamında üçüncü ulusal eğitimimizi düzenliyoruz. 2014 yılında “Teknoloji Transfer Uzmanlarına Yönelik Başlangıç ve İleri Düzey Eğitimi” ve 2015 yılında  “Uluslararası Rekabet İçin Ar-Ge ve Yeniliğin Korunması, Ticarileştirilmesi Eğitimi”ni yine BEBKA desteği ile gerçekleştirmiştik. Bizlere bu imkânı sunduğu ve üniversite-sektör iş birliğini desteklediği için Bursa Eskişehir Bilecik Kalkınma Ajansı’na teşekkür ederiz,” diye konuştu.

Eğitimde; “Firmaların Problem Çözme Teknikleri”, “TRIZ Yaklaşımının Temelleri”, “TRIZ Araçlarına Genel Bir Bakış”, “Çelişme Mantığı ve Çelişki Matrisi ile Çözümler", "Faydalı ve Zararlı Fonksiyonlar”, “İdealite ve Kaynaklar Kavramı”, “S-Eğrisi ve Dokuz Pencere Yaklaşımları”, “TRIZ Bilimsel Etkiler Kılavuzu ve Operatörler”, “TRIZ Metodolojisi Gelecek Hakkında Ne Söylüyor?” “Su-F TRIZ Metodolojisi”, “Problem Çözme Yaklaşımı ve ARIZ”, “TRIZ ve Patent Etrafından dolaşmak”, “TRIZ ile Problem Çözme Çalıştayı”  konuları ele alındı.