Teknoloji Projelerimiz Projelerimiz
Geri
TEKNOLOJİ ODAKLI HIZLANDIRICI PROGRAMI - TechUP

12.12.2016

TEKNOLOJİ ODAKLI HIZLANDIRICI PROGRAMI - TechUP

Anadolu Üniversitesi ARİNKOM TTO başlattığı ilk Hızlandırıcı Programını BEBKA desteği ile “Teknoloji Odaklı Hızlandırıcı Programı - TechUP” adıyla Eskişehir Osmangazi Üniversitesi ETTOM ile birlikte yürütmeye başlamıştır. Programın ilk etabı Eskişehir ve Bilecik’teki firmalara yöneliktir.

Program yenilikçi teknoloji üreten firmaların desteklenmesi için global girişimcilik ekosistemindeki eğilimler dikkate alınarak tasarlanmıştır. Girişimcilik eğitimi değil; tamamen firmaların yenilikçi ve teknolojik ürün/hizmetlerine yönelik uygulamalar içeren interaktif bir programdır.

Diğer destek programlarındaki gibi firmalara doğrudan maddi bir destek sağlanmamakta; firmaların katma değerini artırmak ve yatırımcıya hazırlamak amacıyla destekler sunulması hedeflenmektedir.

Programda amaç Eskişehir ve Bilecik’te faaliyet gösterdiği alanda yenilikçi ve teknolojik bir ürünü/hizmeti olan; fakat söz konusu atılımı finansal kısıtlar veya tecrübe eksikliği gibi sebeplerle gerçekleştiremeyen 10 girişimcinin büyüme hedeflerinin mentorlar gözetiminde desteklenmesi ve girişimcilerin yatırım yapılabilir hale getirilmesidir.  Programın hedeflediği girişimciler geliştirdikleri teknolojik yenilik/ürün/hizmet ile programa başvuru yapacaktır. Başvurusu olumlu sonuçlanan girişimciler 4 ay sürecek olan; eğitim, mentorluk ve danışmanlık hizmetlerinden oluşan hızlandırıcı programa alınacak ve program sonunda düzenlenecek olan Demo Day ile yatırımcı karşısına çıkmaları sağlanacaktır. 

Programa;

• Eskişehir veya Bilecik’te faaliyet gösteren,
• Yenilikçi ve teknolojik bir ürünü/hizmeti olan,
• En az 3 ay önce kurulmuş,
• Tercihen ciro elde etmiş,
• Mentor desteği ile büyümek ve yatırım almak isteyen tabanlı girişimler başvurabilmektedir.


Program Aşamaları

1. Başvuruların Alınması ve Değerlendirilmesi: Başvurular http://www.bebka.org.tr/techup/  linkinden çevrimiçi (online) olarak alınmaktadır. Son başvuru tarihi 31 Aralık 2016 olarak belirlenmiştir. Bu tarihten sonra başvurular ARİNKOM TTO tarafından şeklî incelemeye alınacak, başvurusu uygun bulunan girişimciler teknolojilerini anlatmak üzere mülakata çağırılacaktır. Bu değerlendirmeyi geçen 10 firma Hızlandırıcı Programa katılmaya hak kazanacaktır.

2. Firma Görüşmeleri ve Analizi: Programa alınan 10 firma ile bire bir görüşmeler yapılarak firmaların teknik, finansal ve insan kaynakları yönünden değerlendirmeleri yapılarak ihtiyaçları tespit edilecektir.

3. Hızlandırıcı Program: Programa alınmaya hak kazanan firmaların genel terminoloji ve süreçler hakkında bilgi sahibi olması için 2 günlük genel eğitim düzenlenecektir. Firma analizlerinden tespit edilen ihtiyaçlar doğrultusunda her firmaya iki mentor (yatay ve dikey mentorluk) atanarak firma-mentor çalışmaları başlatılacaktır. Program sonunda her firma için yatırımcı görüşmelerinde kullanılmak üzere “Firma Fikri Mülkiyet Durum Raporu ve Teknoloji Özeti”, “Firma Pazar Raporu” ve “Firma İK ve Finans Raporu”nun hazırlanması sağlanacaktır.

4. Demo Day: Program sonunda girişimciler yatırımcı sunumu için hazırlanarak düzenlenecek olan Demo Day’de yatırımcılara teknolojilerini sunmaları sağlanacaktır.

Program Takvimi

Başvuruların Alınması: Kasım-Aralık 2016
Firmaların Seçilmesi: Ocak 2017
Firma Analizi: Şubat 2017
Hızlandırıcı Programı: Mart-Nisan-Mayıs 2017
Demo Day: Haziran 2017