Teknoloji Projelerimiz Projelerimiz
Geri
Doç. Dr. Ebru Başaran’dan TÜBİTAK 3001 Projesi!

14.06.2017

Doç. Dr. Ebru Başaran’dan TÜBİTAK 3001 Projesi!


Anadolu Üniversitesi Eczacılık Fakültesi Öğretim Üyesi Doç. Dr. Ebru Başaran’ın “Oküler Uygulamaya Yönelik Vorikonazol İçeren İnklüzyon Komplekslerinin Formulasyon Çalışmaları" isimli projesi TÜBİTAK 3001 Başlangıç Ar-Ge Projeleri Destekleme Programı kapsamında kabul edildi.

Projenin kabulü üzerine ARİNKOM TTO ve Anadolu Üniversitesi Haber Merkezi tarafından Doç. Dr. Ebru Başaran Fakültesi’nde ziyaret edildi. Ziyaret sırasında ARİNKOM TTO Tanıtım ve Etkinlikler Koordinatörü Sanem Moğulkoç’un sorularına yanıt veren Başaran, Projesi sürecinde kendilerine destek olan ARİNKOM TTO Projeler Koordinatörleri Banu Gültekin Kocaman ve Olcay Sevik’e teşekkürlerini iletti.

Amacımız Anadolu Üniversitesi’nin TÜBİTAK’ta adının daha fazla yer alması…

Projeyi yazma amaçlarının TÜBİTAK’ta yer alıp, Anadolu Üniversitesi’nin adını duyurmak olduğunu ifade eden Doç. Dr. Ebru Başaran projesi ile ilgili şunları aktardı: “Çalışmamızda mantar veya bakteriyel enfeksiyonların tedavisine yönelik göze uygulanabilecek bir ilaç geliştirme fikriyle ortaya çıktık. Çok etkili olan bu etkin maddenin henüz piyasada göze uygulanacak bir aparatı yok. Bu sebeple biz de bu konu üzerine yoğunlaştığımız için projemiz alanımız açısından çok yeni bir çalışma olacak.''


Ticarileşme potansiyeli yüksek…

Mevcut bir maddeyi yeni bir formülasyon şeklinde göze uygulayacaklarını belirten Doç. Dr. Başaran: “Özellikle gözde oluşan enfeksiyonların tedavisi gerçekten çok zor. Hâlihazırda kullanılmakta olan mevcut birkaç ilacı da göz enfeksiyonlarında dönüşümlü olarak daha sık kullanmak gerekiyor. Bizim yaklaşımımız ise göz enfeksiyonu için kullanacağınız ilacı sadece bir kere uyguluyorsunuz, dört gün boyunca tedaviye ihtiyacınız kalmıyor.” ifadelerini kullandı. Doç. Dr. Başaran, iki yıl sürecek projesinin ticarileşme potansiyeli olan bir proje olduğunu ve ayrıca patentlenebilirliğinin de araştırıldığını ekledi.