Teknoloji Projelerimiz Projelerimiz
Geri
Prof. Dr. E. Nezih Orhon’un Projesine Kâtip Çelebi-Newton Fonu’dan Kabul!

25.12.2017

Prof. Dr. E. Nezih Orhon’un Projesine Kâtip Çelebi-Newton Fonu’dan Kabul!

Anadolu Üniversitesi Öğretim üyesi Prof. Dr. E. Nezih Orhon’un Kâtip Çelebi-Newton Fonu kapsamında, "Health literacy and communication in crisis: Gender-based violence and Syrian refugees" isimli projesi “TÜBİTAK-British Council Araştırmacı Bağlantıları Çalıştay Düzenleme Desteği” çerçevesinde kabul edildi.

Kabul edilen destek dolayısıyla ARİNKOM TTO Yönetici Yardımcısı Rabia Taş ile Tanıtım ve Halkla İlişkiler Koordinatörü N. Sanem Moğulkoç, Prof. Dr. E. Nezih Orhon’u ziyaret ederek Anadolu Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Naci Gündoğan tarafından verilen tebrik mektubunu kendisine ilettiler ve gerçekleştirilen proje hakkında bir söyleşi gerçekleştirdiler.

Proje kapsamında 13-15 Eylül tarihleri arasında İskoçya’nın Glasgow şehrinde bulunan Strathclyde Üniversitesi’nde “Sağlık okuryazarlığı ve krizlerde iletişim: cinsiyete dayalı şiddet ve Suriyeli mülteciler” konulu bir çalıştay gerçekleştirildi. Türkiye ve Birleşik Krallık’tan katılımcıların yer aldığı çalıştayın Türkiye tarafında üniversiteler, sivil toplum kuruluşları ile sektör temsilcilerinden oluşan 17 kişilik bir grup katılım sağladı. Türkiye tarafından Adnan Menderes Üniversitesi, Anadolu Üniversitesi, Antakya Üniversitesi, Ardahan Üniversitesi, Çukurova Üniversitesi, Gaziantep Üniversitesi, Işık Üniversitesi, Karadeniz Teknik Üniversitesi, Osmangazi Üniversitesi, Maltepe Üniversitesi, Sakarya Üniversitesi ve Uçan Süpürge Kadın İletişim ve Araştırma Derneği’nden gelen katılımcılar ile konferansta yüksek dağılımlı bir temsil gerçekleştirildi. Konferansta her iki ülke taraftan da sunumlar yapıldı. Sunumların devamında atölyeler düzenlendi ve aynı zamanda poster sunumları da gerçekleştirildi.

ARİNKOM TTO’nun ziyareti sırasında Orhon şu sözleri dile getirerek proje konuları hakkında detaylı bilgiler aktardı: “Öncelikli olarak şunu belirtmek gerekiyor; savaştan kaçarak başka bir ülkeye göç edenlere sığınmacı ya da mülteci adını veriyoruz. Ve sığınmacı olarak adlandırdığımız bu kesimin demografik yapısı hakkında bazı konuları çok iyi bilmemiz gerekiyor. Ülkemize gelen sığınmacıların 3/2’sinden daha fazlası kadın ve çocuklardan oluşuyor. Yapılan araştırmalara göre bunların % 80’inden daha fazlası 5 çeşit şiddetin mağduru olmuş. Bunlar psikolojik, sosyal, sözel, fiziki ve cinsel şiddet türleri. Özellikle kadınlarda cinsel şiddet gibi olgularla karşılaşılması durumunda üreme sağlığına ilişkin meseleler ve haklar konusu ortaya çıkıyor. Bunların yanı sıra sığınmacıların çoğu genç nüfustan oluşuyor. Unicef’in bir raporuna göre 5 yaşından küçük bir çocuk yaşadığı yerde konuşulan dili en fazla 6 ayda öğrenebiliyor. Ancak 5 yaş üstü genç nüfusun eğitim ve sosyalleşme konularında motivasyon olgularına sarılma ihtiyaçları var. Bunun gerçekleşmemesi durumunda ise suç teşkil eden konulara eğilim gösterilmesi gibi bir sorun da ortaya çıkabiliyor. Peki, bu durumda neler yapmak gerek? Bizler bu konularda beyin fırtınası yaparak bu alanda neler yapılmış ve neler çalışılmış görmek istedik. Bu buluşmayı gerçekleştirecek bir fonlayıcı bularak çalışma konularını ortaya koyduk. Daha önce 2012 yılında düzenlediğimiz “Küresel Sağlık ve Kriz İletişimi” konferansında tanıştığımız çalışma ortaklarımızla fona başvurmaya karar verdik.”

Gerçekleştirilen konferansın ardından konu ilgili bir kitap yazılması kararının alındığını belirten Orhon, ayrıca “Gelişme İçin İletişim” olgusu çerçevesinde insani krizlerin konu alındığı bir konferans dizisi oluşturulacağının da altını çizdi.