Teknoloji Projelerimiz Projelerimiz
Geri
Keele Üniversitesi’nden TÜBİTAK 2221 Programı Kapsamında Matematik Bölümü’ne Ziyaret!

08.01.2018

Keele Üniversitesi’nden TÜBİTAK 2221 Programı Kapsamında Matematik Bölümü’ne Ziyaret!

Anadolu Üniversitesi Fen Fakültesi Matematik Bölümü Öğretim Üyesi Doç. Dr. Barış Erbaş’ın 2221- Konuk veya Akademik İzinli (Sabbatical) Bilim İnsanı Destekleme Programı kapsamındaki projesi TÜBİTAK tarafından kabul edildi. Proje kapsamında Birleşik Krallık’ın Manchester kentinde yer alan Keele Üniversitesi Matematik Bölümü Başkanı Prof. Dr. Julius Kaplunov Anadolu Üniversitesi’ne araştırma amaçlı bir ziyarette bulundu.

Ziyaret kapsamının 3 ay olduğu projede “Elastik katı cisimlerde yayılan dalgalar” konusu üzerine çalışmalar gerçekleştirildi. Ayrıca yeni malzemeler, ve nanoteknoloji gibi yeni teknolojiler üzerine matematik modelleme çalışmaları yapıldı. Bunun yanı sıra Depremden korunma konusu üzerine bazı fikirler geliştirildi.

Proje ortağı olan Prof. Dr. Julius Kaplunov, Doç. Dr. Barış Erbaş ve Doç Dr. Nihal Ege’in yanı sıra Dr. Onur Şahin, Melike Palsü, Yağmur Ece Aydın ve Gökçe Kılıç projede yer alan diğer isimler oldular.

Türkiye’de geleneksel araştırma yöntemlerinin olması bir avantaj…

Anadolu Üniversitesi’ni ziyaret eden Kaplunov, Türkiye özelinde araştırma çalışmaları hakkında değerlendirmelerde bulunarak; “Her güz döneminde başka bir üniversitede araştırma amaçlı ziyaret gerçekleştirmeyi tercih ediyorum. Slovenya ve Türkiye’deki akademik çalışma ortamını verimli buluyorum. Çünkü diğer ülkelerde bulunan yüksek rekabet ortamı dolayısıyla araştırmalar odağını yitirebiliyor. Ama Türkiye’de geleneksel akademik araştırmalar hala devam ediyor. Böylelikle Temel araştırma sorunları üzerine çalışmalar yürütülebiliyor.” dedi.

Anadolu Üniversitesi’nin doktora öğrencileri oldukça donanımlı…

Ziyareti sırasında Anadolu Üniversitesi’nin imkânlarının da altını çizen Kaplunov; “Anadolu Üniversitesi’nin bulunduğu kent ve kampüs ortamından çok memnun kaldım. Üniversitenizin sahip olduğu imkânlar ve kabiliyetler uluslararası araştırmacıları ağırlamak için yeterlidir. Yapılan çalışmalar ile yayın çıkarma kabiliyetinizi yüksek buluyorum. Doktora öğrencilerinin kalitesi benim ziyaret ettiğim diğer Avrupa ülkelerinden çok daha iyi durumda. Dolayısıyla Keele Üniversitesi ve Anadolu Üniversitesi doktora öğrencileri arasında bir değişim programı konularında araştırmalarda bulunuyoruz. Üniversitenizin araştırmacılarını konuk araştırmacı olarak Keele Üniversitesi’nde ağırlamaktan mutluluk duyacağız”, sözlerini dile getirdi.

Projenin uygulama alanları ve iş birlikleri…

Prof. Dr. Julius Kaplunov ve Doç. Dr. Barış Erbaş gerçekleştirdikleri ortak açıklamada yaptıkları çalışmanın şu an teorik olduğunu, Malzeme, İnşaat, Makina Mühendislikleri ve Yer ve Uzay Bilimleri bölümleriyle yapılacak interdisipliner bir çalışma ile uygulanabilir hale gelebileceğini belirttiler. Bu kapsamda belirtilen bölümlerle toplantılar yapılabileceğini de sözlerine eklediler.