Teknoloji Projelerimiz Projelerimiz
Geri
Cardiff Üniversitesinden TÜBİTAK 2221 Programı Kapsamında Matematik Bölümü’ne Ziyaret!

15.08.2018

Cardiff Üniversitesinden TÜBİTAK 2221 Programı Kapsamında Matematik Bölümü’ne Ziyaret!

Fen Fakültesi Matematik Bölümü Öğretim Üyesi Doç. Dr. Barış Erbaş’ın 2221- Konuk veya Akademik İzinli (Sabbatical) Bilim İnsanı Destekleme Programı kapsamındaki projesi TÜBİTAK tarafından kabul edildi. Proje kapsamında Birleşik Krallık’tan Cardiff Üniversitesi Mühendislik Fakültesi Uygulamalı Matematik Bölümü öğretim üyesi Prof. Dr. Feodor M. Borodich Anadolu Üniversitesine araştırma amaçlı bir ziyarette bulundu. 

2018 yılı Nisan ve Haziran ayları arasında gerçekleşen 3 aylık ziyarette çok katmanlı sistemlerde yüzeysel çiziklerin önlenmesi gibi faydalar sağlamak üzere ince film kaplama modelleri üzerine çalışılmıştır. Mühendislik ve matematik alan bilgisinin bir arada ele alındığı çalışma, daha önce farklı araştırmalar kapsamında ele alınmış olsa da konunun iyileştirmeye açık yönleri olduğundan her geçen gün üzerine yenilikler eklenerek geliştirilmeye açıktır. Ziyaret kapsamında Dr. Borodich, Dr. Erbaş’ın da üyesi olduğu ve yine Üniversitemize araştırma ziyaretlerinde bulunmuş Prof. Julius Kaplunov ve ekibi ile birlikte geliştirdikleri yaklaşımı temel alarak araştırmaya katkı sağlamıştır.

Bu ziyaret kapsamında temel olarak iki problem ele alınmıştır. Bunların ilki ince katmanlı bir elastik tabaka için nanoiz problemidir. Bir diğeri ise ön-gerilmeli ince elastik bir katmanın elastik bir yarı-uzayın deformasyonuna etkisi problemidir.

Çalışmanın sonuçları modern nanoteknoloji, biyoloji ve tıp alanındaki araştırmalarda kullanılabilecektir. Ayrıca çalışma sonunda bahsi geçen ilk çalışma bir bilimsel yayın haline getirilmiş, diğeri üzerinde ise çalışmalar devam etmektedir. Bunun yanı sıra yeni iş birliği projeleri çıkması da ziyaretin beklentilerindendir.

Proje ortağı olan Prof. Dr. Feodor M. Borodich, Türkiye özelinde araştırma çalışmaları hakkında değerlendirmelerde bulunarak; “3 yıl önce EUROMECH Konferansı için Anadolu Üniversitesine konuşmacı olarak geldim ve o dönemde hem konferans organizasyonundan hem de kampüsten oldukça etkilendim. Birlikte çalıştığım Dr. Erbaş’ın uluslararası iş birlikleri ve network’ü oldukça geniş. Benzer şekilde Doç Dr. Nihal Ege de Cardiff’de daha önce bir seminer vermişti. Bilimsel alanda yapılan geçmiş çalışmalar, bugün bu ortak projenin hayata geçirilmesinde büyük önem taşımaktadır,” dedi.

Dr. Borodich, Türkiye’ye ziyareti sırasında Marmara Üniversitesine giderek oradaki araştırmacılarla da tanışma imkânı bulduğunu belirterek, “Deneysel çalışmalar daha hızlı ilerlerken teorik çalışmalar daha yavaş ve gelişime açık bir seyir izlemektedir. Bu nedenle araştırma ekiplerinin birbirini tanıması ve iş birliğini sürdürmesi faydalı olmaktadır,” dedi.

Doç. Dr. Barış Erbaş ile çalışmaktan ve kendisinin ev sahipliğinden çok mutlu olduğunu ifade ederek Eskişehir’de yalnızca Fen Fakültesi öğrencileri ile değil Mühendislik Fakültesi’nden doktora öğrencileri ile de dersler ve seminerler kapsamında bir araya geldiklerine değindi. Malzeme Bilimi ve Mühendisliği ile Elektrik ve Elektronik Bölümlerinde de nano-mekanik konusunda lisansüstü eğitim alan yaklaşık 25 öğrenciye 12 saatlik ders verdi.

Doç. Dr. Barış Erbaş ve Doç Dr. Nihal Ege’in yanı sıra Melike Palsü ve Yağmur Ece Aydın da projede yer alan diğer isimler oldular.