Teknoloji Projelerimiz Projelerimiz
Geri
“İnovatif Kasa Tasarımı Gerçekleştirme” Projesi

20.08.2015

“İnovatif Kasa Tasarımı Gerçekleştirme” Projesi

Anadolu Üniversitesi Mühendislik Fakültesi Endüstri Mühendisliği Bölümü, Malzeme Bilimi ve Mühendisliği Bölümü ve Mimarlık Fakültesi Endüstriyel Tasarım Bölümü iş birliğiyle hazırlanan “İnovatif Kasa Tasarımı Gerçekleştirme” projesi tanıtım organizasyonu 22 Nisan Çarşamba günü Endüstri Mühendisliği Bölümü Hesaplamalı Zekâ ve Optimizasyon Laboratuvarı’nda gerçekleştirildi. Tofaş'ın 2014 yılı Mayıs Ayında Anadolu Üniversitesi Teknoloji Transfer Ofisi (Arinkom TTO) aracılığıyla proje ekibine ulaşmasıyla aynı yılın Eylül ayında projeye başlandı.

Tofaş tarafından üretilen otomobillerin farklı parçalarının farklı yerlerde üretilmesi ve üretilen parçaların birleştirilmek için taşınırken ambalajlanması sırasında yaşanan sıkıntıları özetleyen proje yürütücüsü Prof. Dr. Refail Kasımbeyli, kutuların optimizasyonunu ve her parça için farklı kutu yaratılmasını amaçladıklarını ifade etti.

"Farklı disiplinler aynı projede”

Prof. Dr. Refail Kasımbeyli projeyi farklı fakülte ve bölümlerden farklı disiplinlere bağlı üç grubun disiplinli bir çalışmayla yürüttüğüne dikkat çekti. Proje ekibinde Endsütri Mühendisliği Bölümü'nden; Prof. Dr. Refail Kasımbeyli (proje yöneticisi), Doç. Dr. Gürkan Öztürk, Yard. Doç.Dr. Nergiz Kasımbeyli, Yard. Doç.Dr. Zehra Kamışlı Öztürk, Araş. Gör. Banu İçmen, Araş. Gör. Zeynep Özsüt; Endüstriyel Tasarım Bölümü’nden Yard. Doç. Dr. Füsun Curaoğlu, Araş. Gör. Ahmet Başkan, Araş. Gör. Barış Derviş, Yüksek Lisans öğrencisi Cemile Şanlıer, Malzeme Mühendisliği Bölümü’nden Doç. Dr. Abdullah Tuğrul Seyhan, Doktora öğrencisi İlhan Kahraman bulunuyor.

Prof. Dr. Kasımbeyli, proje için 6 aylık bir süre verildiğini, yaşanan bazı aksaklıklara rağmen projenin bu kısa zaman içinde hedeflenenin ve fabrikanın beklentilerinin üzerinde sonuçlandığını ve uygulama için de iş birliği sözü verildiğini belirtti.

Ürünlerin koyulacağı kasa ve kutuların büyük önem taşıdığını, kutuların yapısındaki bir sorun veya parçayla uyumsuzluğunun fabrika için bir maliyet olduğunu vurgulayan Prof. Dr. Kasımbeyli: “Kutuların estetik, tasarımlı ve işlevsel olması gerekiyordu. Ayrıca ürünün hasar görmemesi ve tasarlanan kasaların işçi güvenliğini tehdit etmemesi önemliydi. Projeyi yürüten grupta birbirinden ayrılmadan büyük bir özveriyle çalıştı çünkü ürünün üç grubun da uzmanlığından geçip denetlenmesi şarttı.” ifadelerini kullandı.

"Fikrî haklar üniversitenin"

Yard. Doç. Dr. Füsun Curaoğlu, projenin tasarım haklarının Anadolu Üniversitesi'nde, ticari haklarının ise firmada olduğunu belirtti ve şunları ekledi: "Proje sonunda ekip olarak biz ve firma tüm beklentilerimizin sonucunu aldık. 25 kasa yerine 10 yeni kasa tasarımıyla 20 parça taşıyabildik. Proje kapsamında başta hedeflenenden farklı olarak, kompozit kasalar da tasarlandı. Bilimsel çalışmaların sonucunu somut bir şekilde aldık.”