Teknoloji Projelerimiz Projelerimiz
Geri
Anadolu Üniversitesi Mühendislik Fakültesi'nden TEYDEB 1505 Projesi!

20.08.2015

Anadolu Üniversitesi Mühendislik Fakültesi'nden TEYDEB 1505 Projesi!

Anadolu Üniversitesi Mühendislik Fakültesi Endüstri Mühendisliği Bölümü TÜBİTAK Teknoloji ve Yenilik Destek Programları Projesi TEYDEB 1505 Desteği almaya hak kazandı. Mühendislik Fakültesi Öğretim Üyesi Yrd. Doç. Dr. Gürkan Öztürk yürütücülüğünde gerçekleştirilen ve TÜBİTAK tarafından kabul edilen proje, Eczacıbaşı Yapı Gereçleri A.Ş için ürün dağıtımında kullanılan araç rotalarının optimizasyonu için kullanılacak.

Anadolu Üniversitesi ve Eczacıbaşı Yapı Gereçleri A. Ş.‘nin olumlu ilişkileri sayesinde hayat bulan projenin hazırlığına 2012 yılında başlandı. 15 ayda tamamlanan projenin amacı temel olarak ürünlerin ve müşteri siparişlerinin dağıtımında en iyi rotaları belirleyerek maliyeti asgari düzeye indirmek olarak belirtildi. 

"Anadolu Üniversitesinin yürütücü olduğu ilk TEYDEB projesi"

Proje yöneticisi Doç. Dr. Öztürk, projenin Anadolu Üniversitesinin yürüttüğü ilk TEYDEB projesi olması açısından önemli olduğunu belirtti. Doç. Dr. Öztürk, üniversite - sanayi işbirliği ile hazırlanan projeyle, ürün dağıtım rotalarını en az maliyetle tek elden toplayarak %5’lik oranda bir maliyet azalmasını hedeflediklerini ve projenin umduklarından daha iyi sonuçlar doğurabileceğini söyledi.

Projenin sağladığı tasarruf sonucu karbon salınımının azalması ile çevre dostu özelliklerinin de olduğuna dikkat çeken Doç. Dr. Öztürk: ”Hazırlık sürecinde bütün sorumluluğun üniversiteye ait olduğu bu projenin uygulama aşamasında çıkan sorunlar ise Anadolu Üniversitesi Teknoloji Transfer Ofisi (Arinkom TTO) ve Tübitak’ın desteği ile çözüldü.” dedi.

"120 araç kullanılarak yapılan bir dağıtımın, tasarlanan model sayesinde 97 araç ile yapılabileceği kanıtlandı"

Geliştirilen matematiksel modeller ve sezgisel algoritmalar sayesinde manuel olarak yapılan planlama operasyonlarını otomatik hale getirecek bir sistem oluşturduklarına değinen Doç. Dr. Öztürk: "Siparişler onların sisteminden çıkarılıp bizim oluşturduğumuz sisteme bildirilecek ve sonrasında bizim tasarladığımız modeller, optimal yani en uygun rotaları verecek. Örneğin, 120 araç kullanılarak yapılan bir dağıtımın tasarlanan model sayesinde 97 araç ile yapılabilecek. Bu projenin çalışılan firma dışında başka firmalar için de model oluşturabilecek bütün fikri hakları Anadolu Üniversitesine ait. Ticarileşme potansiyeli olan bir fikir ürünü.” şeklinde konuştu.

"İyi bir hakemin projeye etkisi çok büyük"

Anadolu Üniversitesi Mühendislik Fakültesi öğretim üyelerinden Prof. Dr. Refail Kasımbeyli ise hakem raporunun alınmasıyla projede sona doğru yaklaştıklarını, doğru belirlenmiş bir hakem ile çalıştıkları için projeye büyük katkı sağlayan önemli geri dönüşler alabildiklerini ifade ederken konuşmasını şöyle sonlandırdı: "Problemin hem matematiksel modelinin hazırlanması hem de hazırlanmış matematiksel modelin ya da modellenemeyen problemlerin çözümlerinin araştırılması konularında önemli gelişmeler kaydettik. Modeller oluşturuldu ve matematiksel modele dönüştürülemeyen sorunlar için ise algoritmalar yaratıldı. Arş. Gör. Erdener Özçetin’in geliştirdiği yöntem sayesinde grafik ekran kartları üzerinde yapılan paralel hesaplamaların problemlerin çözümünde oldukça önemli rol oynadı.”

Projeyi hayata geçiren 5 kişilik ekipte; Yrd. Doç. Dr. Gürkan Öztürk (proje yürütücüsü), Prof. Dr. Refail Kasımbeyli, Yrd. Doç. Dr. Nergis Kasımbeyli, Yrd. Doç. Dr. Zehra Kamışlı Öztürk, Arş. Gör. Erdener Özçetin yer alıyor.