Teknoloji Portföyü Teknoloji Portföyü
Geri
Hekzagonal Bor Nitrürün Şerit Döküm Yöntemi İle Şekillendirilmesi

09.07.2013

Hekzagonal Bor Nitrürün Şerit Döküm Yöntemi İle Şekillendirilmesi

Şerit döküm yöntemi ince düzgün geniş yüzeye sahip seramik parçaların üretiminde kullanılan bir yöntem olup elektrik ve elektronik sanayide kullanılan ürünler için tercih edilmektedir. Elektronik alanındaki gelişmeler, elektriksel yalıtkanlığa ve kabul edilebilir ölçülerde ısıl iletime sahip kimyasallardan etkilenmeyen, ısı dayanımı yüksek parçaların önemini arttırmaktır.

Son yıllarda yüksek performans beklenen diz üstü bilgisayarlar, tabletler, akıllı telefonlar, kameralar, LED, monitör ve yüksek miktarda ısı meydana getiren elektronik parçalardan yüksek hızları küçük boyutlar ve düşük ağırlıklar beklenmektedir.

Söz konusu buluş ile ısıl iletkenliği çok yüksek, elektriksel yalıtkan, düşük dielektrik kat sayısına sahip, yağlayıcılık özelliği olan ve hekzagonal bor nitrür içeren şerit döküm çamurunun hazırlanması ve şerit döküm yöntemi kullanılarak yüksek ısıl iletime sahip, elektriksel yalıtkanlığı olan ve düşük dielektriksel kat sayısı ile istenilen elektrik ve elektronik parçalarda kullanılabilecek sadece hekzagonal bor nitrür içeren tabakaların üretimi gerçekleştirilmiştir.

Buluş Sahipleri: Prof. Dr. Nuran Ay - Süleyman Ay - Yapıncak Göncü - Serhat Taşcı - Ahmet Yekta Kara
Başvuru Numarası: 2013/08236