Teknoloji Portföyü Teknoloji Portföyü
Geri
Mikron Boyutlu Anataz Titanyumdioksit (Tio2) Çubukların Üretim Yöntemi

11.05.2012

Mikron Boyutlu Anataz Titanyumdioksit (Tio2) Çubukların Üretim Yöntemi

Nano boyutlu malzemelerin üstün özellikler göstermesi (anti bakteriyel yapılar, su tutmayan yüzeyler, fotokatalitik aktiviteye sahip yapılar, etkin inorganik ultraviyole, morötesi ışınlar koruyucular, küçük elektronik cihazlar ve güneş hücreleri) insan hayatını kolaylaştıran birçok endüstriyel uygulamada ve üründe kullanım için tercih sebebi olmaktadır.
Ancak nano boyutlu malzemelerin getirdiği avantajların yanı sıra, bu teknoloji ile birlikte ortaya çıkan birçok dezavantaj bulunmaktadır. Sahip oldukları yüksek yüzey enerjilerinden dolayı nano boyutlu yapıların kontrolsüz olarak bir araya gelmesi (topaklaşma eğilimi) bu dezavantajlardan birisidir.

Bir diğeri ise solunum veya deriye nüfuz etmesi ile meydana getirdiği toksik etkilerden dolayı insan sağlığı üzerinde olumsuz etki yaratabilmektedir. Toksik etkilerinin azaltılması veya tamamen ortadan kaldırılması amacıyla uygulanan yöntemler yüzey enerjilerini azaltılmakta ve yüzeyde gerçekleşebilecek reaksiyonları engellemektedir. Fakat bu durumda yapının sağladığı ileri malzeme özellikleri büyük ölçüde yitirilmektedir.

Yapılan çalışma ile düşük maliyetli, herhangi bir malzeme ile kaplanmadan, mikron boyutlu anataz kristal formunda titanyum dioksit (TiO2) çubukların üretimi sağlanmış ve tozlarının kontrollü olarak bir araya gelmelerini sağlanarak toksik etkileri ortadan kaldırılmıştır.

Aynı zamanda nano boyutlu parçacıkların birbirlerine bağlanarak mikron boyutunda çubuk oluşturmaları sağlanarak, örtücülük (kaplama) özelliğinin artması sağlanmıştır.

Buluşun bir diğer amacı, mikron boyutundaki çubukların oluşturulması ile deriden nüfuz edemeyecek kadar büyük anataz titanyum dioksit tozlarının elde edilmesini sağlamaktır.

Buluş Sahipleri: Prof. Dr. Ender Suvacı - Güneş Alp Yakaboylu
Başvuru Numarası: 2012/04155