Teknoloji Portföyü Teknoloji Portföyü
Geri
Diş Çürümesine Neden Olan Bakterilerin Sayısını Azaltan Solüsyon

31.01.2011

Diş Çürümesine Neden Olan Bakterilerin Sayısını Azaltan Solüsyon

Diş fırçalama ağız içerisinde mekanik temizlik sağlayarak etki göstermektedir. Diş fırçalama işlemi tek başına etkin olmasına karşılık, ağız hijyeninin sağlanmasında diş macunu ve gargara gibi diğer araçlara da ihtiyaç vardır.

Florlu diş macunu ve gargaralar tükürüğe flor sağlayarak onarıma yardımcı olur. Ancak erken yaşlarda çok fazla alınan flor dişlerin ön düzeylerinde benek oluşumu olan florozise yol açabilir.

Söz konusu buluş ile diş çürümesine neden olan bakterilerin sayısını azaltan solüsyon geliştirilmiştir. Buluşun içerisinde bulunan mikroorganizmalar, diş çürüğüne sebep olan patojen bakteri sayısını azaltmaktadır.

Ayrıca buluş içerisindeki probiyotik mikroorganizmalar, diş çürüğüne sebep olan zararlı bakterilerin diş yüzeyinde tutunacakları bölgelere kolonize olarak diş yüzeyini korumuş olurlar.

Solüsyon kimyasal bir madde içermemesinin yanı sıra içeriğinde bulunan mikroorganizma probiyotik bir bakteri olur birçok yararları vardır.

Toz ve gargara şeklinde kullanılabilir. Çocuklar üzerinde yapılan testlerde ürün olumlu sonuçlar vermiş ve çürük oluşumunu %80’lere varan oranlarda engellemiştir.

Buluş Sahipleri: Prof. Dr. Merih Kıvanç - Prof. Dr. Zühal Kırzıoğlu - Yrd. Doç. Dr. Özge Güngör - Prof. Dr. Emine Dinçer
Başvuru Numarası: 2011/00862