Teknoloji Portföyü Teknoloji Portföyü
Geri
Taktiksel Futbol Antremanlarında Sanal Gerçeklik Cihazı

07.05.2015

Taktiksel Futbol Antremanlarında Sanal Gerçeklik Cihazı

Sporda teknoloji kullanımına bağlı olarak son yıllarda gelişen maç analiz teknikleri, bu tekniklerin hücum ve savunmadaki prensiplerin öğretilmesi sürecindeki büyük katkısı ile  futbolda taktiksel anlayışları çeşitlendirmiş ve kazananı belirleyen temel unsurlar arasında çok önemli bir yere getirmiştir.  

Ancak sahada taktiksel organizasyon her ne kadar antrenörün isteği doğrultusunda şekillense de, temel savunma ve hücum organizasyonları sistemler arasında benzerlik göstermektedir.

Bu amaçla geliştirilen cihaz ile geleneksel antrenman bilgisine sahip antrenörlük formunun dışına çıkılarak antrenörlerin bilgisayarda istediği özel bir pozisyon anını oluşturması sağlanabilmekte ve oyunculara bu pozisyonlara göre gerçek saha ortamına benzer bir ortama sokularak eğitimler verilebilmektedir. Antrenörün hazırlamış olduğu bu sanal oyun ve pozisyonlar sonrası oyuncunun sergilediği performans çıktı olarak alınabilmekte ve antrenör tüm simüle edilen oyunu eş zamanlı veya daha sonra izleyebilmektedir.

Sistemden sporcuların reaksiyonları, doğru pas tercihleri (karar verme becerisi), pas zamanlaması, şiddeti ve açısı gibi performans çıktıları ile antrenörler oyuncu ve/veya oyuncuların müsabaka anında farkındalıkları, karar verme becerileri ve taktiksel bilgileri görülebilmekte ve bu bilgiler doğrultusunda oyuncuların gelişimleri takip edebilmektedir.

Cihazın 3D görme, 3D işitme, kullanıcının vücut ve uzuv pozisyonlarını saptama ve topun çarpmasını vücutta hissetmesini sağlayan titreşim ve geri bildirim gibi parçaları bulunmaktadır.

Buluş Sahipleri: Yrd. Doç. Dr. Ali Onur Cerrah - Doç. Dr. Abdullah Ruhi Soylu
Başvuru Numarası: 2015/05499
Başvuru Tarihi: 07.05.2015