Teknoloji Portföyü Teknoloji Portföyü
Geri
İnsan Makine Etkileşiminde Menü Elemanlarının Yerleşimi Ve Seçimi İçin Bir Yöntem

20.01.2015

İnsan Makine Etkileşiminde Menü Elemanlarının Yerleşimi Ve Seçimi İçin Bir Yöntem

Küçük ekrana sahip akıllı telefon kullanıcıları menü elemanlarının, özellikle klavye tuşlarının küçük olması sebebiyle cihazlarına yazı girişi yaparken doğru yazma ya da menü elemanlarına erişme konusunda zorluk çekmektedirler. Birçok akıllı telefon kullanıcısı yerel harfleri yazmak ve klavye ekranından noktalama işaretleri ekranına geçme ile ilgili olarak problemler yaşamaktadır. Akıllı cihazlar ile yazı girişi yapmak, tekrarlı gerilme sonucu birçok kullanıcı için başparmak, avuç içi ve el bileklerinde sağlık sorunları yaratmaktadır.

Bu buluş ile kullanıcıların çok sayıda menü elemanına (örn. klavye harfleri, semboller, TV kanalları, sıcaklık seviyesi vs.), küçük bir alan içinde hassas bir biçimde ulaşılabilmesini sağlayan bir menü yerleşimi ve seçim yöntemi gerçekleştirilmiştir.

Bu buluşun sağladığı diğer özellikler ise aşağıdaki gibidir:

-Adaptif menü unsurlarının seçiminin, parmağın tıklaması yerine kaydırılması ile elde edilmesini sağlayan bir menü yerleştirmek ve seçim yöntemi gerçekleştirmek: Bu özellik sayesinde kullanıcılar daha ergonomik ve daha doğru seçimler yapabileceklerdir. Ayrıca bu menü esnek bir yapıya sahiptir.

- Görme engellilerin menü ve klavye kullanımına olanak sağlayan bir menü yerleştirmek ve seçim yöntemi gerçekleştirmek.

- Akıllı saatlere uygun menü ya da klavye teşkil etmek: Akıllı saat kullanıcıları metin girişi yapabilmek için konuşmayı yazıya çevirme teknolojisini (speech to text) ya da küçük tuşlardan dolayı son derece yetersiz yöntemleri kullanmaktadırlar.

Buluş Sahipleri: Prof. Dr. Ömer Nezih Gerek - Yrd. Doç. Dr. Gürkan Öztürk - Arş. Gör. Emre Çimen
Başvuru Numarası: 2015/00633